Apple Search Ads – przewodnik po platformie
Spis treści
Czym jest Apple Search Ads?
Apple Search Ads to system reklamowy umożliwiający promowanie aplikacji mobilnej w sklepie App Store. Samo Apple Store zostało uruchomione w 2008 roku, wtedy jeszcze liczyło tylko kilkaset aplikacji mobilnych. Obecnie sklep z aplikacjami Apple to 5 milionów aplikacji mobilnych dostępnych do pobrania. Około 22% z nich to gry mobilne, a ponad 92% stanowią aplikacje dostępne do pobrania bezpłatnie. Apple Search Ads powstało w 2016 roku jako odpowiedź na zwiększające się możliwości marketingu aplikacji dostępne w ramach Google Play. Według oficjalnych danych Apple Search Ads:
- 70% odwiedzających Apple Store używa wyszukiwarki, aby odnaleźć aplikację
- 65% wszystkich pobrań aplikacji odbywa się po wyszukiwaniu
- średni współczynnik konwersji z Apple Search Ads przekracza 50%
Rodzaje kampanii mobilnych w Apple Search Ads
Apple Search Ads zasadniczo udostępnia dwa produkty reklamowe, dostosowane ze względu na poziom doświadczenia (lub ew. ilość pracy, jaką musisz przeznaczyć na optymalizację):
- Podstawowe reklamy w wyszukiwarce Apple (Apple Search Ads Basic)
- Zaawansowane reklamy w wyszukiwarce Apple (Apple Search Ads Advanced)
Co więcej, Apple Search Ads to jedyny kanał reklamowy, dzięki którym możesz się reklamować w Apple App Store. Reklama aplikacji mobilnej w ramach ASA będzie wyświetlana zainteresowanym odbiorcom jako pierwszy wynik wyszukiwania, przed wynikami organicznymi. Ponieważ 70% osób korzysta z wyszukiwania, aby znaleźć nowe aplikacje, zdecydowanie warto wykorzystać Apple Search Ads do promocji aplikacji mobilnej.
Apple Search Ads Basic
Apple Search Ads Basic to jedna z najprostszych możliwych konstrukcji kampanii, gdzie reklamodawca spędzi najmniej czasu na samym ustawieniu reklamy. Aby wystartować z taką kampanią powinieneś:
- ustawić cel kampanii – co w praktyce jest wyborem kraju/regionu z którego chcesz pozyskiwać użytkowników
- ustawić budżet
- ustawić koszt pozyskania – czyli maksymalne CPI
W kampaniach typu Apple Search Ads Basic ustalasz budżet miesięczny i graniczny koszt pozyskania nowego użytkownika. Rozliczenia odbywają tu się na zasadzie CPI, płacisz tylko na nowe instalacje. Oczywiście, jeśli ustawisz zbyt niski CPI, nie uzyskasz żadnych wyników.
Poza prostotą uruchomienia tego typu kampanii istnieje wiele minusów oraz ograniczeń. Apple Search Ads Basic nie pozwoli na zarządzanie harmonogramem reklam, nie istnieją żadne metody na optymalizację jakości pozyskiwanego użytkownika, brak również kontroli nad tym kiedy i jaka reklama się pojawia. Z pewnością jest to forma reklamy tylko dla początkujących i działa w modelu „ustaw i zapomnij”.
Apple Search Ads Advanced
Apple Search Ads Advanced to serce systemu reklamowego do marketingu aplikacji iOS. Pozwala na zarządzanie kampaniami, wybór słów kluczowych, prowadzenie testów a także korzystanie z rekomendacji Apple. Apple Search Ads Advanced wymaga sporej ilości doświadczeń, aby wykorzystać maksymalnie jego możliwości.
Jakie typy kampanii obsługuje Apple Search Ads Advanced?
- Wyniki wyszukiwania (Search Results) – reklama pojawi się, jeśli użytkownik wyszuka słowo kluczowe, które istnieje w Twojej kampanii (i oczywiście ma odpowiednio wysoką stawkę)
- Search Tab – reklama pojawi się na górze w sugerowanych aplikacjach
Obecnie oba typy kampanii obsługują rozliczenia Cost per Tap (czyli po prostu za kliknięcie/tapnięcie). Jeszcze do niedawna drugi wspomniany typ reklamy obejmował tylko rozliczenia CPM.
Po wybraniu typu kampanii i kraju/regionu docelowego, na poziomie kampanii możesz skonfigurować:
- Nazwę kampanii
- Dzienny budżet
- Datę startu i zakończenia
- Listę wykluczających słów kluczowych
Na poziomie grupy reklam natomiast:
- Nazwę grupy reklam
- Maksymalny koszt za tapnięcie CPT (domyślny, ponieważ możesz go zmieniać na poziomie słowa kluczowego)
- CPA – możesz ustawić docelowy CPA (który jest tak na prawdę traktowany jako docelowy CPI)
- Możesz aktywować tzw. Search Match (Apple może automatycznie pokazać reklamę na nowe słowa kluczowe, nawet jeśli ich nie ma w strukturze, jeśli uzna że ma szansę wygenerować dobre wyniki)
- Słowa kluczowe (plus ew. wykluczenia)
- Ustawienia dotyczące odbiorców: demografię, lokalizację, urządzenia, harmonogram oraz typ użytkownika (możesz targetować wszystkich odbiorców, tylko nowych, tylko powracających lub ew. promować się wśród użytkowników innej, ale Twojej aplikacji)
W Apple Search Ads nie konfigurujesz reklam z poziomu systemu reklamowego! Apple sam pobiera dane aplikacji bezpośrednio ze sklepu i nie możesz to wpływać na konstrukcję reklamy. Możesz natomiast do testowania wykorzystać tzw. custom product pages. Używasz do tego App Store Connect, aby dodać inne video, kreacje oraz tekst promocyjny. Dopiero po moderacji nowego custom produt page, możesz z poziomu reklamowego dodać dodatkową wersję „reklamy”.
Jak może wyglądać struktura kampanii w Apple Search Ads?
Podobnie jak w przypadku Google Ads możesz dowolnie konfigurować kampanie i grupy reklam w zależności od przyjętej strategii. Jednak, istnieje kilka dobrych praktyk, które mogą pomóc osiągać najlepsze wyniki. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że Apple Search Ads obsługuje dwa typy dopasowania słów kluczowych: exact oraz broad. Exact traktuje dodane słowo kluczowe w nawiasie kwadratowym [] jako dokładne dopasowanie. W tym wypadku więc reklama pojawi się tylko wtedy, gdy użytkownik wpisze dokładnie to słowo, które zostało dodane do kampanii (wliczając w to ew. literówki). Jeśli natomiast użyjesz szerokiego dopasowania (broad), Apple Search Ads może wyświetlić reklamę na podobne zapytania. Broad jest domyślnym typem dopasowania w Apple Ads. Dodatkowo zawsze możesz aktywować opcję Search Match, czyli automatycznego wyświetlania reklam na słowa kluczowe, których nie ma w strukturze reklamy, a które mogą okazać się skuteczne.
Kampanie w Apple Search Ads możesz podzielić wg typów słów kluczowych uzyskując przejrzystą do analizy strukturę:
- Brand – jeśli masz silny brand, prawdopodobnie konkurencja reklamuje na frazy związane z Twoją marką. Możesz więc przed tym się zabezpieczyć mając aktywną kampanię w ASA. Zazwyczaj osiągniesz tu najlepsze wyniki najniższym kosztem. Możesz liczyć na współczynnik konwersji w granicach 50%.
- Non-brand – czyli wszystkie słowa kluczowe nie związane z Twoją marką. Prawdopodobnie będą tutaj słowa kluczowe opisujące usługę, produkt, potrzebę etc. Musisz pamiętać, ze niektóre najbardziej popularne frazy są bardzo konkurencyjne w ASA i będą wymagały stawek na poziomie kilku euro
- Konkurencja – tutaj możesz użyć nazw/marek konkurentów, lub podobnych aplikacji.
- Search Match – w tej kampanii przetestujesz możliwości Search Match i sprawdzisz jak Apple Search Ads dopasuje Twoją aplikację do potencjalnych nowych zapytań (aby w pełni z tego korzystać zadbaj o meta dane aplikacji: tytuł, opis, kategorię, grafiki i video)
- Pozostałe/inne – w tej kampanii możesz przeprowadzić testy i wybrać np. popularne frazy związane z aktualnymi trendami na rynku, pod które się „podłączysz”
W kampanii typu Search Tab nie dodajesz słów kluczowych, natomiast pozostałe opcje są analogiczne do Apple Search Results. Określasz więc dzienny budżet, graniczny CPT, ustawienia odbiorców oraz harmonogram reklamy.
Jakie dane uzyskasz z kampanii Apple Search Ads?
Przede wszystkim możesz zintegrować dane ASA z systemami analitycznymi jak Firebase czy Appsflyer, musisz mieć jednak wcześniej skonfigurowaną bibliotekę SKAdNetwork. Dzięki integracjom uzyskasz dane nie tylko o instalacjach, ale również o zdarzeniach a także wartości życiowej pozyskanego użytkownika (LTV).
W samym panelu reklamowym Apple Search Ads dostępne będą takie dane jak:
- Wydatki
- Średni CPA (w rozumieniu Apple jest to CPI)
- Średni CPT (czyli CPC)
- Średni CPM, czyli koszt tysiąca wyświetleń reklamy
- Liczba wyświetleń
- Liczba kliknięć
- Instalacje
- Współczynnik konwersji CR
- Współczynnik kliknięć TTR (analogicznie do CTR)
- Nowe pobrania vs. Re-instalacje (dzięki temu dowiesz się jak dana kampania wpływa na pozyskanie nowego użytkownika lub odzyskanie go)
Apple Search Ads co jakiś czas będzie wysyłać Tobie notyfikacje, które zawierają rekomendacje na dwóch poziomach: dodania nowych słów kluczowych do kampanii oraz podniesienia stawek dla fraz, które mają ograniczone wyświetlenia. Możesz również skorzystać z zakładki custom reports, aby tworzyć swoje własne raporty, zawierające więcej danych jak np. wyszukiwane frazy czy udział w wyświetleniach.
Najczęstsze pytania o Apple Search Ads
Jakie są średnie koszty reklamy ASA w Polsce?
Średnie koszty kliknięć będą się wahać od ok. 0,3 EUR to nawet kilku EUR. Frazy brandowe będą najtańsze, najdroższe natomiast będą ogólne zapytania np. kosmetyki, inwestowanie, rozrywka etc. Współczynniki konwersji w kampaniach brandowych sięgają ok. 50%, w pozostałych jest to zazwyczaj kilka procent.
Jak można zoptymalizować kampanie Apple Search Ads?
Przede wszystkim można zbudować lepsza strukturę kampanii, skorzystać z Search Match, poszukać aplikacji podobnych (większych od naszej), testować podstrony aplikacji z pomocą Custom Product Page. Warto korzystać z zakładki rekomendacje, aby poznać sugerowane zmiany od Apple.
Co jest niezbędne do uruchomienia kampanii Apple Search Ads?
Musisz posiadać dostęp do aplikacji, nadawany za pomocą Apple Store Connect. Dostęp ten musi być na tego samego maila, jakim logujesz się do Apple Search Ads.