Jak pozyskiwać klientów przy małym budżecie reklamowym?

Kilka pomysłów na działania marketingowe, które mogą być skuteczne w niewielkim budżecie reklamowym.

Dobrze zaprojektowane działania marketingowe mogą być kluczem do zwiększenia sprzedaży i pozyskiwania nowych klientów. Wyzwaniem jest często ograniczony budżet reklamowy. Postaram się pokazać, że budżet to nie wyznacznik jakości i nawet na konkurencyjnym rynku można poszukać miejsca za niewygórowane pieniądze.

Uruchom marketing lokalny

Gdybym działał w biznesie lokalnym, od razu skierowałbym się w stronę Google i założył profil firmy (dawniej Google Moja Firma). To działania od razu gwarantuje wyświetlanie Twojej firmy w Mapach Google, lokalnej sekcji wyszukiwarki Google oraz w panelu wiedzy po prawej stronie w przypadku wyszukiwań związanych z marką. Oczywiście prawdopodobnie będziesz potrzebował optymalizacji widoczności, ale to już zupełnie osobne zadanie.

Wykorzystaj social media

Zwiększanie zaangażowania w mediach społecznościowych i budowanie społeczności online to drugi bezpłatny sposób na rozwój małej firmy przy jednoczesnym wyrażaniu osobowości marki i budowaniu zaufania wśród odbiorców. Możesz wykorzystać zasięgi większych platform i postować na Facebooku, Instagramie, LinkedIn, Twitterze, YouTube itd.

Dodatkowo:

 • Promuj swoje posty na blog i pozyskuj ruch;
 • Prowadź dialog z obserwującymi, aby zwiększyć zaangażowanie;
 • Przeprowadź ankiety i poproś o opinię;
 • Korzystaj z dłuższych form treści i twórz szybkie, informacyjne posty, które są łatwiejsze do przyswojenia;
 • Niezależnie od Twojej motywacji, upewnij się, że regularnie i aktywnie uczestniczysz w tworzonych kontach w mediach społecznościowych.

Nie oczekuj efektu od razu, buduj społeczność, zainteresuj i angażuj. Zaplanuj sobie codziennie 15 minut, aby obsłużyć social media wg przyjętej strategii. Efekty przyjdą.

Dodatkowo możesz wykorzystać najbardziej lojalnych klientów, aby poszerzyć organiczny zasięg profilu, pomóc w zwiększeniu liczby obserwujących, a potencjalnie nawet zdobyć więcej klientów.

Używaj hashtagów

Inną bezpłatną taktyką marketingową, która może poszerzyć Twój zasięg, jest włączanie hashtagów do postów w mediach społecznościowych – na Instagramie, Twitterze i TikToku, ale także na Facebooku i LinkedIn.

Popularne hashtagi mogą wzmocnić tożsamość Twojej marki, ale nie powinny być jedynymi hashtagami, których używasz. Bardziej szczegółowe hashtagi (coś w rodzaju słów kluczowych z długim ogonem) przydają się, gdy udostępniasz zasoby lub porady. Hashtagi oparte na lokalizacji są koniecznością, jeśli prowadzisz lokalną firmę.

Sam Instagram mówi, że powinieneś dodać od 3 do 5 trafnych hashtagów, aby dotrzeć do odpowiednich społeczności. Ale inne badanie pokazuje, że nawet 20-30 może być bardziej optymalne i generować najlepsze wyniki.

Nie zapomnij o networkingu

Networking to znana od wieków strategia pozyskiwania klientów przy małym budżecie reklamowym. Polega ona na budowaniu relacji z innymi osobami i firmami w celu wymiany informacji, współpracy biznesowej czy rekomendacji. Networking może przybierać różne formy, możesz np. poznać nowe osoby do współpracy przy lokalnym spotkaniu biznesowym, możesz także założyć grupę na Facebooku, albo wysłać zaproszenia.

Jak skutecznie networkować?

 • Rozmawiaj z nowymi ludźmi podczas wydarzeń networkingowych.
 • Bierz udział w nowych wydarzeniach.
 • Twórz autentyczne relacje.
 • Zabierz ze sobą ciekawą wizytówkę.
 • Bądź pewny siebie.
 • Pozostawaj w kontakcie.
 • Pomóż innym w Twojej sieci.
 • Sprawdź ponownie kontakty i może czas odnowić kontakt?
 • Znajdź zupełnie nowe osoby z ciekawą wartością
 • Stwórz własną grupę networkingową.

Wykorzystaj SEO do przyciągania klientów

W przypadku mniejszych serwisów, możesz tak na prawdę skorzystać na SEO lokalnym bądź SEO skupionym na pewnej specjalizacji. Możesz to zrobić dostarczając wysoko-jakościowych treści, które nie bedą dostępne w żadnym innym miejscu.

 • Dodaj słowa kluczowe związane z lokalizacją (np: „piekarnia w Piasecznie”) do tytułów, nagłówków i treści głównych stron witryny.
 • Dodaj firmę do katalogów online upewnij się, że Twoje informacje są identyczne na wszystkich platformach, aby zwiększyć powiązania z marką
 • Publikuj regularnie nowe wpisy na blogu dotyczące obsługiwanych rejonów

Opracuj plan e-mail marketingu

E-mail marketing to jeden z lepszych kanałów na utrzymanie relacji z obecnymi klientami i element prawie każdej strategii marketingowej. Warto się tutaj wyróżnić. Jak to zrobić?

 • Bądź otwarty na nową ciekawą odmianę newslettera, np. w każdy czwartek publikujemy recenzję od klienta
 • Upewnij się, że każdy e-mail zawiera ofertę zachęcającą czytelników do wykonania kolejnego kroku (nie pozostawiaj wszystkich z „informacją”)
 • Przeprowadzaj testy A/B, aby zobaczyć, które newslettery działają najlepiej

Kilka prostych pomysłów na pozyskiwanie użytkowników do list e-mailowych:

 • Zaoferuj dodatkową treść lub kupon/zniżkę za subskrypcję;
 • Powoli pracuj nad swoimi subskrybentami aż będą gotowi zostać płacącymi klientami;
 • Rozpocznij kampanie e-mailowe, korzystając z narzędzi takich jak np. freshmail czy mailchimp

Opublikuj infografikę

Infografiki są zazwyczaj ciekawsze w odbiorze i łatwiej się je udostępnia. Są przyjemne dla oka, łatwe do strawienia i podesłania dalej.

Nie musisz od razu zlecać prac do wyspecjalizowanego grafika, ale możesz stworzyć własną niedrogo korzystając z bezpłatnych narzędzi, takich jak Canva czy Visme, Nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź Visual.ly w poszukiwaniu inspiracji.

Odbierz kupony na kampanie reklamowe

Chociaż duże kampanie reklamowe mogą wykraczać poza obecny budżet, często pojawiają się rabaty i kupony na Facebooku lub Google Ads. Niektóre usługi hostingowe oferują reklamowe kody rabatowe w ramach swoich usług. W Polsce Google Ads oferuje promocję, gdzie wydając 1 200 PLN na pierwszą reklamę, otrzymasz 1 200 PLN na kolejne kampanie.

Sprawdź lokalne konkursy

Większość branż oferuje nagrody biznesowe, które możesz zdobyć, zapewniając sobie wyróżnik, który możesz umieścić na swojej stronie internetowej. Takie nagrody mogą zwiększyć wiarygodność, a co za tym idzie, zwiększyć sprzedaż.

Zbuduj partnerstwa

Połącz siły z firmą związaną z Twoją branżą (ale nie z bezpośrednią konkurencją) w celu realizacji wspólnego projektu. Współpraca z inną firmą lub osobą to nowy zasięg, nowi kupujący i szybki efekt.

Partnerstwa branżowe to świetna taktyka marketingowa (nadal rzadko stosowana), ponieważ od razu pozwala na. dostęp do marketingowego know-how, technologii i baz klientów, których nie można tak łatwo zbudować samodzielnie.

Opracuj z zespołem plan na ambasadorów marki

Dla wielu małych firm poczta pantoflowa jest jedną z najlepszych strategii marketingowych zwiększających sprzedaż. Badanie Trust The New Brand Equity pokazało, że posty pracowników w mediach społecznościowych generują 8 razy większe zaangażowanie niż posty kadry kierowniczej. Liczby te mówią wszystko. Jeśli masz 5 pracowników, każdy z nich potencjalnie może generować miesięcznie 5 000 – 10 000 zasięgu.

Wykorzystaj strategię recyklingu treści

Wykorzystaj w pełni pracę, którą już wykonałeś. Jeśli masz fajny content, który wcześniej dostarczył efektu, wykorzystaj go na innych kanałach, zaktualizuj treści, zmień webinar w skrót video. Przekształć grupę powiązanych postów na blogu lub inną treść ze swojej witryny w e-book, który możesz promować na witrynie lub w social mediach.

Spróbuj przygody z video

Video jest bardzo popularnym medium wśród konsumentów i chociaż wyprodukowanie profesjonalnego filmu może sporo kosztować, nie musisz zatrudniać profesjonalisty. Marketing video typu „zrób to sam” jest łatwy dzięki narzędziom, np. Animoto, Canva, Biteable. Możesz stworzyć proste video bez żadnego przygotowania, na przykład:

 • Filmy instruktażowe
 • Prezentacje produktów
 • Kulisy pracy
 • Wywiady z pracownikami
 • Pokazy slajdów ze zdjęciami i treścią
Tomasz Starzyński
Tomasz Starzyński

Buduję strategie digitalowe, piszę, wykładam i analizuję. Doradzam pod kątem biznesowym, tak aby digital marketing był skuteczny, przejrzysty i jakościowy.