Jakie są 3 najważniejsze cechy dobrego marketera?

Jakie cechy powinna mieć osoba zarządzająca marketingiem digital? Zebrałem moje doświadczenia w jednym miejscu!

Marketing się zmienia, zmieniają się też osoby czy nawet pokolenia pracujące w marketingu. Wydaje się, że przy aktualnym rozpędzie automatyzacja, uruchamianie szybkich procesów test&learn, praca na styku wielu osób i działów to ważne elementy układanki. Choć pewnie można wymienić wiele cech, które są ważne dla marketerów, ja wybrałem trzy, które możemy uznać za szczególnie istotne. Są to: zrozumienie biznesu i strategii, umiejętności analityczne, kreatywność i adaptacja.

Strategia i zrozumienie biznesu

Najlepsi marketerzy czują się jak ryba w wodzie przy tworzeniu strategii promujących marki, produkty czy usługi. Mogą ocenić rynek, konkurencję i działania firmy, aby opracować plan zwiększenia świadomości marki czy wygenerowania leadów. Mogą także zweryfikować bazę klientów firmy, aby dotrzeć do właściwych odbiorców na podstawie ich zainteresowań, potrzeb, oczekiwań i danych demograficznych.

Dobry marketer wie co to strategia, taktyka i plan marketingowy. Odnajduje się przy projektowaniu strategii marki i strategii komunikacji. Rozumie podstawowe pojęcia, metryki i planuje w czasie.

W ramach strategii marketingowych rozumie czym są media, jakie są nośniki, jak działają kreacje i co jest potrzebne do uruchomienia kampanii. Aby stworzyć plany marketingowe, konieczne jest dobre zrozumienie branży, procesów, produktów i celów klientów.

Najważniejsze to umiejętność powiązania celów biznesowych z marketingiem, sprawienie że współgrają jak w najlepszym zespole. Marketing to również sztuka osiągania celów przy ograniczonych kosztach. Można powiedzieć, że minimalizacja strony kosztowej to dobry test dla marketera.

Umiejętności analityczne

Aby być dobrym marketerem musisz posiadać umiejętność pracy w oparciu o analizę danych i badania rynku. Analiza danych to nie tylko metryki, ale przede wszystkim ich interpretacja do rynku i w czasie. Dobry marketer zbiera i interpretuje dane uruchamiając i monitorując kampanie marketingowe na platformach mediów społecznościowych, w wyszukiwarkach, czy na innych witrynach, ale także przeprowadzając ankiety oraz śledząc trendy sprzedażowe i konsumenckie. Praca winna pozwala takim osobom na szybkie odnajdywanie badań, interpretację wyników i dobranie na tej podstawie odpowiednich decyzji.

Dane można również zbierać przeprowadzając wywiady, korzystając z grup fokusowych, śledząc statystyki witryn internetowych i wchodząc w interakcję z konsumentami w różnej formie. Obecnie dostęp do wiedzy jest tak ogromny, że istnieje cała masa kursów, szkoleń online, gdzie można te umiejętności analityczne zwiększyć.

Warto tutaj dodać, że marketerzy doskonale rozumieją znaczenie networkingu, ponieważ może to pozwolić im na znalezienie nowych możliwości biznesowych poza tradycyjnymi przetargami, czy zapytaniami. Nawiązywanie kontaktów nawet z konkurentami, czy współpracownikami pracującymi w różnych firmach pozwala marketerom zrozumieć ich branżę, przewidywać nadchodzące trendy i uczyć się nowych technik.

Według raportu Harvard Business Review, marketerzy wykorzystujący umiejętności analityczne są bardziej skuteczni w osiąganiu celów sprzedażowych. Dzięki analizie danych konsumenckich można precyzyjnie określić potrzeby klientów i odpowiednio dostosować strategie marketingowe. Umiejętność analityczna pozwala również na śledzenie konkurencji i szybkie reagowanie na zmiany na rynku.

Sposoby na rozwijanie umiejętności analitycznych

 • Zapoznawanie się z najnowszymi narzędziami i technikami analizy danych (czytanie, analiza, spisywanie wniosków)
 • Przywiązanie uwagi do szczegółów i dokładne interpretowanie zebranych danych (dlaczego metryka zmieniła się w czasie?)
 • Regularne analizowanie wyników kampanii marketingowych i wyciąganie wniosków (jak wypadła nowa kampania vs. poprzednia?)
 • Udzielanie się w zespołach marketingowych, gdzie można zdobywać doświadczenie i wymieniać się wiedzą (dyskusja nad wynikami różnych kampanii)

Kreatywność i adaptacja

Aby być skutecznym, trzeba wykazać się kreatywnością i wykorzystać tę cechę do tworzenia atrakcyjnych reklam, innowacyjnych produktów, czy skutecznych strategii marketingowych. Nie zawsze kreatywność równa się innowacja i nie zawsze chodzi o wyróżnianie się czymkolwiek na siłę. Marketerzy zazwyczaj rozwijają swoją kreatywność obserwując konkurencję, czytając inspirujące książki i artykuły, czy słuchając podcastów. Najlepsi rozumieją, że to właśnie ich współpracownicy mogą zapewnić im nowe perspektywy, strategie, taktyki i pomysły na opracowanie skutecznej kampanii. Innymi słowy rozmawiają, moderują, pytają i weryfikują różne pomysły.

Kreatywność umożliwia marketerowi wyjście poza utarte schematy i znajdowanie ciekawych sposobów na promocję produktów czy usług. Nieszablonowe podejście do problemów pozwala na tworzenie kampanii reklamowych, które wyróżniają się na tle konkurencji i przyciągają uwagę klientów. Tym samym zwiększa szansę na lepszy współczynnik konwersji, czy ROI.

Według badań przeprowadzonych przez Forbes Agency Council, kreatywne kampanie reklamowe mają większą skuteczność i przyciągają większą uwagę klientów, co przekłada się na lepsze wskaźniki sprzedaży.

Rola adaptacji wydaje się jeszcze istotniejsza. Adaptacja z definicji to zdolność do odnajdowania się w nowej sytuacji. Czyli właśnie w marketingu to sztuka zmiany taktyki, wyprzedzania faktów, przewidywania, ale też dostosowania do realiów jakimi jest np. automatyzacja czy machine learning.

Marketerzy, którzy potrafią myśleć kreatywnie, mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu w dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym. Kreatywność pozwala na tworzenie kampanii reklamowych, które są zapadające w pamięć i przyciągają uwagę klientów. Dzięki kreatywności marketer może znaleźć nowe sposoby dotarcia do swojej grupy docelowej i zaskoczyć ją oryginalnymi pomysłami.

Jak rozwijać kreatywność w pracy marketera?

Jest na to kilka sposobów 🙂

 1. Stałe poszerzanie horyzontów i nabywanie nowej wiedzy z różnych dziedzin (książka, podcast, video?)
 2. Tworzenie otoczenia sprzyjającego twórczemu myśleniu, np. poprzez organizowanie warsztatów kreatywnych. (nowe spotkanie, warsztat, dyskusja)
 3. Stawianie przed sobą nowych wyzwań i zadawanie nowych pytań, które prowokują do poszukiwania nietypowych odpowiedzi. (co, gdybyśmy mieli nieograniczony budżet?)
 4. Udział w branżowych konferencjach i szkoleniach, które mogą dostarczyć nowych idei i inspiracji. (lub konsultacje indywidualne z topowymi osobami na rynku)

Rozwijanie kreatywności wymaga zaangażowania i otwartości na nowe pomysły. Kreatywność nie jest cechą, która pojawia się sama. Musisz być gotowym na naukę i poszukiwanie inspiracji w różnych źródłach, jeśli chcesz tą cechę doskonalić.

Dynamika rynku sprawia, że strategie marketingowe muszą być stale dostosowywane do zmieniających się preferencji klientów. Co działało wczoraj, może już nie działać dzisiaj. Marketer, który nie potrafi się dostosować, może stracić kontakt z klientami i tracić konkurencyjność na rynku. Dodatkowo, wiele tradycyjnych kanałów marketingowych zostało zastąpionych przez nowoczesne rozwiązania, takie jak nowe media społecznościowe (TikTok, Snapchat, Meta). Konkurencja się rozwija, a klienci mają coraz większe oczekiwania. Marketer, który nie potrafi się dostosować do tych zmian, może stracić swoją pozycję na rynku.

Warto również zauważyć, że adaptacja to nie tylko dostosowywanie się do zmian, ale również tworzenie innowacyjnych rozwiązań. Marketer, który potrafi zauważyć nowe możliwości i wprowadzać świeże pomysły, może zyskać przewagę konkurencyjną.

Jak poprawić swoją zdolność do adaptacji?

Tutaj ponownie kilka pomysłów:

 1. Śledzenie najnowszych trendów i technologii w marketingu. Marketer powinien być na bieżąco z tym, co dzieje się w branży i jakie nowe narzędzia czy strategie są dostępne. Innymi słowy, czytaj najlepszych, śledź blogi, słuchaj podcastów. Wyciągaj wnioski dla siebie.
 2. Podejmowanie ryzyka i eksperymentowanie z nowymi strategiami. Marketer powinien być gotowy na eksperymentowanie i testowanie nowych pomysłów. Pamiętaj, większość testów kończy się negatywnie, ale zyskujesz wiedzę i dane.
 3. Udzielanie się w środowiskach branżowych, gdzie można zdobywać doświadczenie i wymieniać się wiedzą. Marketer powinien być aktywny w swojej branży, uczestniczyć w spotkaniach branżowych, dołączać do grup dyskusyjnych i poszerzać networking.
Tomasz Starzyński
Tomasz Starzyński

Buduję strategie digitalowe, piszę, wykładam i analizuję. Doradzam pod kątem biznesowym, tak aby digital marketing był skuteczny, przejrzysty i jakościowy.