Jakość reklamy Google Ads – jak poprawić wynik jakości reklamy?

Jak poprawić wynik jakości reklamy i uzyskać niższe koszty reklam?

Co to jest wynik jakości reklamy Google Ads?

Jakość reklamy to wskaźnik, który mówi jak dobrze jest oceniana jednostka reklamowa przez Google i ma odzwierciedlać wrażenia użytkownika. Zawsze istotne będzie dbanie o jak najwyższą jakość reklamy, co pozwoli obniżyć koszty reklam i osiągać docelowo lepsze zwroty z inwestycji. Za jakość reklamy odpowiada przede wszystkim tekst reklamowy, jego dopasowanie i atrakcyjność dla odbiorcy, prawdopodobieństwo kliknięcia reklamy, a także doświadczenie użytkowników z wizyty na stronie docelowej. Wynik jakości estymowany jest w skali liczbowej od 1 do 10, czy wyższy tym lepiej.

Co osiągniesz dzięki zwiększonemu wynikowi jakości reklamy?

  • Możliwość wyświetlania reklam (słowa kluczowe z najniższym wynikiem jakości mogą mieć ograniczone wyświetlanie)
  • Miejsce na stronie wyników wyszukiwania, ponieważ wynik jakości jest składową rankingu reklamy
  • Możliwość skorzystania z niektórych rozszerzeń reklam – cześć z nich wyświetla się tylko w przypadku wysokiego miejsca (rankingu)
  • Koszt kliknięcia – im wyższy wynik jakości, tym mniej zapłacisz za kliknięcie
  • Skuteczność marketingowa – lepsza struktura kampanii to trafniejsze kliknięcia i więcej konwersji

Jakie elementy nie wpływają na jakość reklamy w Google Ads?

  • Stawki: nie jest istotna wysokość stawek CPC, nawet jeśli je zwiększysz nie wpłynie to na wynik jakości reklamy
  • Konto reklamowe: nie ma znaczenia historia konta reklamowego, ta sama reklama przeniesiona na inne konto, do innego grupy czy kampanii uzyska ten sam wynik
  • Częstotliwość / Budżet: częstotliwość i wysokość budżetu dziennego nie ma wpływu na wynik jakości
  • Konwersje: Ilość konwersji nie wpływa na jakoś reklamy (współczynnik konwersji więc nie ma wpływu na wskaźnik jakości)
  • Średnia pozycja reklamy nie ma wpływu na wynik jakości, podobnie jak CTR – liczą się względne wartości w porównaniu do konkurentów (możesz więc mieć niższy CTR i niższą średnią pozycję, a wyższy wynik jakości – po prostu Twoje wyniki są „względnie” lepsze niż średnia dla tej pozycji)
  • Typ dopasowania – wynik jakości jest obliczany przy wyświetleniach słów w dopasowaniu ścisłym, zmiana typu dopasowania nie wpływa więc na zmianę wyniku jakości

Wynik jakości reklam w Google Ads – jak jest obliczany?

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że wynik jakości to nie wyrocznia i nie jest najważniejszy dla Twojego biznesu. Optymalizowanie go w oderwaniu o innych składowych jak zwrot z inwestycji, współczynnik konwersji, koszty ruchu nie ma uzasadnienia. Często przy bardzo konkurencyjnych biznesach, gdzie konkurencja wiele lat pracuje nad perfekcyjnymi reklamami i dopasowaniem, możesz uzyskiwać słabsze wyniki. Ich poprawa może wymagać wielu tygodni czy miesięcy eksperymentowania. Google operuje trzema składowymi wyniku jakości:

  1. Przewidywany CTR, czyli współczynnik klikalności (liczba kliknięć/liczbę wyświetleń) – czyli jak prawdopodobne jest, że użytkownik kliknie w daną reklamę
  2. Trafność reklamy, czyli jak reklama odpowiada na zapytanie użytkownika
  3. Jakość strony docelowej, czyli jak trafna, dopasowana jest strona docelowa dla użytkownika

Każdy składnik jest oceniany w porównaniu do konkurentów na aukcjach, możesz więc zauważyć statusy powyżej przeciętnej, przeciętnie lub poniżej przeciętnej. Zwłaszcza ten ostatni wskazuje na konieczność optymalizacji.

Oprócz wskaźników obowiązujących aktualnie Google udostępnia dane historyczne. Dotyczą one dokładnie tych samych składowych. Dzięki temu możesz z poziomu konta otrzymać informacje o tym jakie uzyskałeś wyniki historycznie. Wynik jakości reklamy nie jest stały, możesz więc używać tej samej struktury konta, a Twój wynik jakości może z czasem spaść. W tej sytuacji prawdopodobnie pojawił się konkurent, który osiąga lepsze wyniki od Twoich. W niektórych przypadkach Google nie podaje wyniku jakości, co zazwyczaj oznacza, że nie uzyskałeś jeszcze wystarczającej liczby wyświetleń na dane słowo kluczowe.

Jak poprawić wynik jakości w Google Ads?

Musisz przede wszystkim zacząć od rozłożenia danych z konta na czynniki pierwsze. Sprawdź, który z komponentów wyniku jakości generuje najsłabsze wyniki: przewidywany CTR, trafność reklamy czy jakość strony docelowej.

Jeśli masz kłopoty z CTR wypróbuj tych metod:

  • Przeanalizuj konkurencję i sprawdź jak się komunikuje, zapisz najbardziej chwytliwe teskty
  • Przeprowadź 5 sekundowe testy z grupą odbiorców i zapytaj dlaczego kliknęli w daną reklamę
  • Znajdź 2-3 przewagi Twojej oferty nad konkurencją i użyj ich w reklamie
  • Dodaj rozszerzenie promocji, linków po podstron i objaśnień – postaraj się zawrzeć tam wezwania do działania
  • Stwórz eksperymenty w Google Ads i porównaj wyniki różnych wariantów
  • Przetestuj komunikaty promocyjne oraz szczegółowe informacje o ofercie

Pamiętaj, ostatecznie możesz mieć niższy CTR, ale lepszych jakościowo klientów i wyższy zwrot z inwestycji. Nigdy nie optymalizuj kampanii w oparciu o jeden wskaźnik pośredni.

Jeśli masz kłopoty z trafnością reklamy wypróbuj takie rozwiązania:

  • Stwórz lepsze dopasowania między słowem kluczowym a reklamą, używaj słów ze struktury w reklamie
  • Podziel strukturę kampanii na więcej grup reklam, aby lepiej dopasować treści
  • W niektórych przypadkach sprawdza się nawet strategia jedna grupa reklam = jedno słowo kluczowe (tzw. SKAG)
  • Uruchom eksperymenty
  • Zacznij od wąskiej struktury kampanii, zanim zaczniesz ją rozbudowywać

Jeśli masz niski wynik jakości strony docelowej przetestuj te rozwiązania:

  • Sprawdź szybkość wczytywania i postaraj się ja poprawić
  • Upewnij się, że strona mobilna wczytuje się poprawnie, szybko i zapewnia dobrą nawigację
  • Bądź spójny z reklamą, zapewnij szukane informacje na witrynie – obecnie nie sprawdza się już stosowane wcześniej rozwiązanie polegające na automatycznym wyłapywaniu wyszukiwanego słowa kluczowego i wstawianie go dokładnie w tej formie na stronie docelowej (Google bierze pod uwagę znacznie więcej czynników jak kontekst, zbliżone dopasowanie, podobne frazy etc.)
  • Zadbaj o politykę prywatności i regulamin w dostępnym miejscu
  • Współczynnik konwersji nie jest brany pod uwagę przy wyznaczaniu jakości strony docelowej, ale bardzo prawdopodobne, że odrzucenia lub powrót do wyników wyszukiwania już tak
  • Zrezygnuj z natarczywych popupów i wyskakujących okienek, jeśli nie są konieczne
  • Prowadź eksperymenty np. z wykorzystaniem Google Optimize, małe zmiany potrafią wprowadzić znaczący efekt z wyniku jakości strony docelowej

Praca nad wynikiem jakości będzie bardzo istotna, jako że wynik ten razem z maksymalną stawką CPC wpływa na finalny ranking reklamy. Ad Rank określa następnie czy i na jakiej pozycji pojawi się dana reklama. Kluczowe jednak dla zrozumienia tego procesu jest to, że prawdopodobnie nigdy nie osiągniesz maksymalnych wyników jakości w całej strukturze konta i skupianie sie tylko na tym elemencie nie poprawi wyników Twojego biznesu.

Najczęstsze pytania o wynik jakości w Google

Czy wynik jakości to jest to samo co jakość reklamy?

Tak, wynik jakości nazywany jest również jakością reklamy. Należy jednak pamiętać, że słowo reklama jest tutaj skrótem, ponieważ składowymi wyniku jakości są również strona docelowa, czy samo słowo kluczowe.

W jakiej skali jest liczony wynik jakości Google Ads?

W skali 1-10, gdzie 1 oznacza najniższy poziom, który może nawet powodować problemy z wyświetlaniem reklam, a 10 najwyższy poziom, najczęściej uzyskiwany dla fraz brandowych.

Które elementy wyniku jakości są bardziej istotne?

Wg niektórych danych CTR oraz strona docelowa są istotniejsze od trafności reklamy, ale nie jest to oficjalna informacja.

Tomasz Starzyński
Tomasz Starzyński

Buduję strategie digitalowe, piszę, wykładam i analizuję. Doradzam pod kątem biznesowym, tak aby digital marketing był skuteczny, przejrzysty i jakościowy.