Wprowadzenie do prompt craftingu. Jak dobrze pisać prompty w ChatGPT?

Pisanie promptów, prompt crafting, promptowanie. Brzmi skomplikowanie? W tym artykule rozwijam pojęcie skutecznego promptowania, czyli zadawania poleceń AI, aby uzyskiwać najlepsze odpowiedzi.

Sztuka pisania dobrych promptów, czyli poleceń dla systemów sztucznej inteligencji (AI), to jedna z kompetencji rynkowych, która staje się absolutnym must-have na rynku. Dzięki niej można odkryć więcej możliwości drzemiących w generatywnej sztucznej inteligencji, rozwiązać dodatkowe problemy, czy zbudować całe scenariusze działań. Wielu użytkowników porzuca ChatGPT po „pierwszej zabawie” w polecenia, uzyskując różnej jakości odpowiedzi. Nie znając pełnego kontekstu łatwo wpaść w pułapkę testowania różnych narzędzi i na tym przygoda się kończy. Dobrze jest poznać wszystkie możliwości, ograniczenia oraz zasady działania ChatGPT, aby lepiej go wykorzystać.

Ograniczenia ChatGPT

Zacznijmy od dużych ograniczeń modelu ChatPGT. Przede wszystkim jest to baza wiedzy, która jest aktualna do stycznia 2022r (wersja 3.5). Nie ma więc dostępu do wydarzeń, publikacji i treści dostępnych po tym terminie. Istnieje ryzyko, że w zakresie tak skonstruowanych pytań uzyskasz nieprawdziwe informacje. Model będzie miał również problem ze zrozumieniem kontekstu dotyczącego wydarzeń po tym okresie.

Dodatkowo ChatGPT nie ma świadomości, ani możliwości doświadczania emocji. Przetwarza tylko informacje i udziela na bieżąco odpowiedzi. Możesz to sprawdzić zadając pytania typu:

o czym myślałeś wczoraj? co myślisz o ... ?

Z innej strony, odpowiedzi ChatGPT zawsze są ograniczone do danego kontekstu i promptu, którego użyjesz. Im bardziej ogólne zapytanie, tym bardziej ogólna (i nieprecyzyjna odpowiedź!). Spróbuj np. zapytytać o kosmos, a prawdopodobnie odpowiedź będzie krótka i uogólniona

jak duży jest kosmos?

Każdy nowo rozpoczęty chat ma swoją ograniczoną pamięć. W pewnym momencie rozmowy, ChatGPT moze się zgubić i poprosić o rozpoczęcie nowego okna rozmowy. Dobrą praktyką jest rozpoczynanie nowego okienka chatu w każdym nowym kontekście.Pamiętaj, że możesz wrócić do poprzedniej konwersacji i edytować ją, aby zmienić kierunek rozmowy, której nie chcesz rozpoczynać od nowa.

Chcesz skutecznie nauczyć się AI? Zapisz się do pierwszej w Polsce szkoły CampusAI!

ChatGPT w wersji 3.5 w porównaniu do wersji 4.0

Bezpłatna wersja ChatGPT (ta oznaczona 3.5) bedzie w zupełności wystarczająca dla użytkowników prywatnych lub małych projektów, które potrzebują podstawowej funkcjonalności generowania i pracy z tekstem. Natomiast płatna wersja otwiera więcej możliwości, wykazuje znaczną poprawę w rozumieniu subtelności ludzkiego języka, w tym humoru i sarkazmu. Jego odpowiedzi są bardziej dopracowane, spójne i kreatywne. ChatGPT 4.0 może przetwarzać grafiki, co pozwala na szerszy zakres zastosowań, takich jak analizowanie wykresów, wyjaśnianie memów i podsumowywanie dokumentów zawierających zarówno tekst, jak i obrazy. ChatGPT 4.0 to możliwość przetworzenia 25 000 słów kontekstu, przy 3 000 słow w wersji 3.5.

W przeciwieństwie do wersji bezpłatnej, ChatGPT Plus może uzyskać dostęp do zasobów internetowych, zapewniając aktualne informacje o bieżących wydarzeniach.

FunkcjonalnośćChatGPT 3.5ChatGPT 4.0
Dane wejścioweTylko tekstMulti-modalny (tekst i obraz)
ProcesowanieWysoki, ale ograniczony w rozwiązywaniu złożonych problemówZnacznie wyższy, może rozwiązywać złożone problemy naukowe
Rozumienie detaliPodstawowe rozumienieLepsze zrozumienie, zwłaszcza humoru, sarkazmy, ale także matematyki
KreatywnośćPodstawowaWiększa kreatywność i spójność, zwłaszcza w długich tekstach
Utrzymanie kontekstuDo 3,000 słówDo 25,000 słów
DokładnośćCzasami skłonny do błędówZmniejszona podatność na tworzenie „nieprawdziwych historii”
Koszt0 USD20 USD lub 25 USD dla wersji zespołowej

Jakość informacji w prompcie

Dobry prompt to to przede wszystkim prompt spójny, precyzyjny, zawierający pełny kontekst, uzupełniony o oczekiwany format i styl. Z czasem zauważysz, że opanowanie promptów nie jest proste, a wyniki które uzyskujesz mogą znacząco się rożnić.

Zacznijmy od ćwiczenia. Zadajesz pierwszy prompt:

napisz artykuł na temat zdrowej diety

Otrzymujesz wynik. Jakość treści odpowiada na zadane zapytanie, ale nie jest zbyt szczegółowa, nie wnika w żaden konkretny aspekt diety.

Screenshot 2024 04 25 At 09.02.45

Spróbujmy więc nadać temu pewien kontekst i sprawdźmy jakość informacji

napisz artykuł na bloga na temat zdrowej diety skupiając się na poniższych zagadnieniach? - jakich produktów powinno się koniecznie unikać w diecie? jakie są jednoznacznie złe? - jakie badania warto wykonać, aby sprawdzić czy moja dieta jest prawidłowa? - czym są makroskładniki w diecie i jak wpływają na zdrowie?

Screenshot 2024 04 25 At 09.09.19

Mamy już całkiem sprecyzowany artykuł uwzględniający kontekst. Można pójść dalej i uzupełnić całość o konkretną grupę i większą precyzję, np.

napisz artykuł na bloga na temat zdrowej diety dla mężczyzny w wieku 50 lat, który chciałby schudnąć skupiając się na poniższych zagadnieniach? - jakich produktów ta osoba powinna koniecznie unikać w diecie? - jak powinna obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne? - jakie badania powinna wykonać, aby sprawdzić czy jego dieta jest prawidłowa? - czym są makroskładniki w diecie i jak wpływają na zdrowie?

Screenshot 2024 04 25 At 09.14.46

Do całego promptu możesz dodać pozostałę oczekiwania, na przykład:

  • długość artykułu, np. napisz artykuł na 5 000 znaków
  • styl wypowiedzi, przygotuj dwie wersje artykuły w stylu: nieformalnym oraz jako wiersz
  • dodaj tabelę porównującą przykładową dietę na jeden dzień 1 500 kcal oraz. 2 000 kcal
  • zaproponuj trzy tytuły do artykuły, które będą zawierały liczbę

Jak widzisz tym sposobem możesz praktycznie w nieskończoność tworzyć kontekst, doprecyzowanie, format czy styl.

Jakie są najczęstsze błędy w promptowaniu?

Dobry prompt to to przede wszystkim prompt spójny, precyzyjny, zawierający pełny kontekst, uzupełniony o oczekiwany format. Na jakie błędy musisz zwrócić uwagę?

Duża ogólność

Jeśli będziesz pytał o post na temat podróży, otrzymasz bardzo niejasny artykuł peły ogólników. Jeśli zapytasz o przygotowanie planu podróży dla dwóch osób dorosłych na 3 dni do Mediolanu, uzupełniony o polecane miejsca, konieczny budżet, określisz siebie jako fan kawiarni speciality i lokalnych restauracji, to już możesz liczyć na lepszy przewodnik.

Ograniczenia

Unikaj zapytań zawierających jakiekolwiek myśli i sugestie, np. co myślisz na temat opon wielosezonowych? Model nie myśli, a pytanie wskazuje na subiektywne odczucia.

Wiele kontekstów na raz

Jeśli budujesz skomplikowane zdania, które zawierają wiele poleceń model możę się zgubić. W tym wypadku albo otrzymasz odpowiedź na część pytań, albo ChatGPT zgubi kontekst. Jeśli zauważysz takie wyniki możesz podzielić prompty na osobne i uzyskać lepsze odpowiedzi.

Jak pisać trafne prompty? Poradnik prompt crafting

Budując prompty oprócz zasad, które opisałem wyżej warto rozważyć dodatkowe.

Język

Dla wygody można używać każdego języka, ale często angielski dostarcza lepszych odpowiedzi. Możesz tu poeskperymentować, a także wskazywać ChatGPT w jakim języku oczekujesz odpowiedzi!

Wchodzenie w role

Jeśli oczekujesz konkretniejszego języka, ciekawszych odpowiedzi możesz promptować o zmianę roli. W naszym przykładzie dotyczacym diety możesz rozpocząć od „Zachowuj się, jakbyś był dietetykiem i pomógł mi stworzyć dostosowany do mnie plan żywieniowy”. Poprzez przyjęcie tej persony, ChatGPT będzie zapewniać porady dotyczące diety, spersonalizowane plany żywieniowe i motywację dostosowaną do danego kontekstu.

Różne punkty widzenia

Ciekawym uzupełnieniem treści są polecenia przygotowania pozytywnych i negatywnych elementów jakiegoś problemu. W tym wypadku uzyskasz lepsze odpowiedzi niż prompt o „kompleksowej analizie”.

Dynamika rozmowy w ChatGPT

Możesz wskazać modelowi, aby upewnił się, że rozumie kontekst promptując o zadanie dodatkowych pytań przed udzieleniem pełnej odpowiedzi np. zadaj mi najpierw kilka pytań, aby doprecyzować zawartość artykułu

Styl

Większość odpowiedzi ChatGPT używa bezpośredniego, ale ogólnego języka. Jeśli wskażesz, że oczekujesz języka dostosowanego do danej grupy docelowej, uzyskasz lepszy wynik.

Multi-prompt

Multi-prompt to technika odczekania z odpowiedzią do momentu wypisania kilku poleceń. Model poczeka na komplet informacji, zanim przystąpi do działania.

Ocena odpowiedzi

Po uzyskaniu odpowiedzi modelu możesz wskazać, którą jej część chcesz rozwinąć, poprawić, edytować. Możesz też ocenić jako negatywną lub pozytywną część wypowiedzi.

Podsumowanie promptowania

Prompt crafting to umiejętność, która wypracowuje się z czasem. Im więcej pracujesz i trenujesz z modelem, tym lepiej go poznacz. W cały procesie warto pamietać o tzw. fact-checkingu, bo model lubi mijać się z prawdą.

Im bardziej konkretny i jasny prompt, tym lepszy wynik. Zawsze pamiętaj o kontekście, grupie docelowej, formie i stylu. Analizuj odpowiedzi modelu oraz oceniaj, jaki efekt przynosi dodatkowe polecenie. Korzystaj w funkcji role-play, scenariuszy i zadawania pytań, aby dopracowywać swoje prompty!

Chcesz nauczyć się AI i promptowania? Zapisz się do pierwszej w Polsce szkoły CampusAI!

Certifkat Prompt Crafting
Tomasz Starzyński
Tomasz Starzyński

Buduję strategie digitalowe, piszę, wykładam i analizuję. Doradzam pod kątem biznesowym, tak aby digital marketing był skuteczny, przejrzysty i jakościowy.