Stories, reels, tutoriale, testimoniale… O współczesnym video marketingu słów kilka 

Nowe formy video marketingu jak reelsy czy stories wchodzą przebojem i stają się coraz szerzej wykorzystywane. Poznaj statystyki, trendy i przykłady!

Przyciągnięcie uwagi konsumentów jest cenniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, a marketing musi stale się rozwijać. Wśród wielu narzędzi, jakie są do nasze dyspozycji, wyróżnia się jeden szczególny format – wideo. Rozwój mediów społecznościowych, nowoczesnych platform i aplikacji umożliwia ekspansję różnorodnych rodzajów wideo, takich jak Stories, Reels, tutoriale czy testimoniale, które stały się kluczowymi elementami współczesnego video marketingu. Dowiedzmy się więcej na ten temat! 

Video marketing jako dominujący trend – statystyki 

Z danych zebranych przez wyzowl wynika, że: 

– aż 96% badanych marketerów twierdzi, że wideo jest ważną częścią ich strategii marketingowej, 

– 91% firm obecnie wykorzystuje wideo jako narzędzie marketingowe, co jest najwyższym wynikiem w historii,

– 87% ankietowanych uważa, że video marketing pomaga im zwiększyć sprzedaż,

– tygodniowo na oglądanie treści wideo w Internecie poświęcamy średnio 17 godzin tygodniowo. 

Natomiast jeśli chodzi o liczby użytkowników popularnych platform wideo, to według raportu Digital 2023

– z YouTube’a korzysta ok. 2,5 miliarda osób miesięcznie,

– z TikToka korzysta ponad miliard osób miesięcznie.

Popularne formy video marketingu

Stories i relacje jako przekazy o charakterze efemerycznym 

Stories na Instagramie, TikToku i Snapchacie oraz relacje na Facebooku to sposób na publikowanie zdjęć czy grafik, ale przede wszystkim krótkich wideo, które znikają po 24 godzinach. Ta efemeryczność stwarza poczucie bardziej dynamicznej i osobistej więzi nadawcy z odbiorcami oraz zachęca do regularnego zaangażowania. Udostępniając stories i relacje, możemy uatrakcyjniać swoje materiały za pomocą rozmaitych filtrów, naklejek, GIF-ów, linków, quizów czy ankiet, co pozwala na dodatkową aktywizację użytkowników. 

Marki często wykorzystują stories do pokazywania kulisów swojej działalności, codziennego życia w biurach, procesów produkcyjnych czy wydarzeń firmowych. To doskonały sposób na budowanie autentyczności i zbliżenie do odbiorców. W ten sposób warto również wykorzystać promować nowe produkty, oferty specjalne, wyprzedaże czy nadchodzących wydarzeń. Krótki format sprzyja szybkiemu przekazowi informacji i może skutecznie zachęcić do działania.

Image 1 2
Image

Źródło: www.instagram.com 

Reels i rolki zamiast tradycyjnych postów

Reels na Instagramie i rolki na Facebooku to posty z krótkimi filmami (zazwyczaj 15-30 sekund), które umożliwiają łatwe tworzenie kreatywnych produkcji. Podobnie jak w przypadku Stories, ich siła tkwi w możliwości wykorzystania efektów specjalnych, muzyki oraz szybkiego montażu, a krótki format wymaga zwięzłego przekazu, co wymusza kreatywność w prezentowaniu treści. Jednak w przeciwieństwie do Stories, Reels nie znikają po upływie doby od publikacji, a pozostają na naszym profilu tak jak „zwykłe” posty. Dodatkowo, Reels mogą przyciągać uwagę nowych odbiorców, ponieważ często pojawiają się w sekcji „Explore” na Instagramie lub pomiędzy innymi postami (zarówno na Instagramie, jak i na Facebooku). 

Marki wykorzystują Reels do prezentacji swoich produktów w innowacyjny sposób, demonstrując ich design, funkcje czy praktyczne możliwości zastosowania, a także do udostępniania porad, wskazówek czy instrukcji. Dzięki Reels, w szybki, dynamiczny i komfortowy sposób możemy przyciągnąć uwagę odbiorców. 

Image 1
Image 2

Źródło: www.instagram.com 

Wideo tutoriale zamiast tradycyjnych instrukcji obsługi 

Tutorial jest efektywną metodą przekazywania wiedzy za pomocą filmu „krok po kroku”, umożliwiającego łatwe opanowanie obsługi urządzeń czy korzystanie z produktów. W porównaniu do „zwykłych” instrukcji obsługi, tutorial jest bardziej interaktywny oraz szczegółowy, skupiając się na praktycznych przykładach i umożliwiając naukę poprzez realne zastosowanie omawianych zagadnień. Dzięki temu odbiorcy mają szansę na głębsze zrozumienie tematu czy lepsze opanowanie prezentowanej wiedzy w atrakcyjny, wygodny, przystępny i skuteczny sposób. Prawda jest taka, że wolimy oglądać filmiki, jak „ktoś coś robi”, niż męczyć się z instrukcją obsługi, popełniając po drodze sporo błędów… Dodatkowo, nie wszystko da się wytłumaczyć za pomocą tekstu – czasami lepiej po prostu to pokazać! 

Marki wykorzystują wideo tutoriale do prezentowania instrukcji, porad czy praktycznych wskazówek związanych z ich produktami lub usługami. Udostępnianie wartościowej wiedzy pomaga w budowaniu eksperckiego wizerunku i zdobywania zaufania klientów. Takie tutoriale mogą również pokazywać, że np. instalacja, konfiguracja czy użytkowanie danego produktu nie jest tak trudne, jak mogło się wydawać, co zwiększa szansę na zakupienie go przez użytkownika. 

Image 2 1
Image 1 1

Źródło: www.youtube.com

Warto dodać, że tutoriale z opisem odpowiednio zoptymalizowanym w kwestii SEO mogą poprawiać widoczność marki w wyszukiwarkach! 

Wideo testymoniale zamiast tradycyjnych referencji 

Czym jest testymonial? To po prostu prezentacja opinii użytkownika na temat produktu lub usługi. Testymoniale wideo są bardziej przekonujące i autentyczne niż tekstowe referencje, ponieważ potwierdzają autentyczność osób w nich występujących oraz pozwalają na zobaczenie ich emocji czy usłyszenie tonu ich głosu. 

Marki mogą wykorzystywać ten sposób, zamieszczając wideo z recenzjami klientów dotyczącymi zakupionych produktów, prezentując ich rzeczywiste doświadczenia, czy filmy z opiniami swoich partnerów biznesowych na temat współpracy i wynikających z nich korzyści. Zwiększa to wiarygodność marki i wspiera budowanie zaufania wśród konsumentów.

Podobnie jak w przypadku tutoriali, tak i przy testymonialach warto dodawać ich tekstowe opisy zawierające właściwe słowa kluczowe, ponieważ może to zwiększyć widoczność podczas wyszukiwania ich przez użytkowników. 

Image 1 3
Image 1 4

Źródło: www.youtube.com

Oczywiście wszystkie wyżej omówione formy można ze sobą połączyć, np. tworząc tutorial, będący jednocześnie testymionalem, opublikować go jako Reels, a następnie udostępnić Reels na Stories! 

Współczesny video marketing – podsumowanie 

Współczesny video marketing nie jest już tylko dodatkiem do strategii marketingowej, lecz kluczowym narzędziem do angażowania i przyciągania uwagi odbiorców. Formaty takie jak Stories, Reels, tutoriale czy testimoniale oferują nieograniczone możliwości, aby dotrzeć do odbiorców w sposób kreatywny, interaktywny, angażujący i autentyczny. Dlatego warto z tego korzystać i testować różne formaty.
Jednak nie zapominajmy przy tym, że kluczowym elementem skutecznej strategii video marketingowej powinna być spójność, tzn. utrzymywanie podobnego tonu, stylu, charakteru i estetyki we wszystkich swoich filmach, a także regularność, tzn. systematyczne publikowanie materiałów video. Właściwe wykorzystywanie wszystkich zebranych w artykule wskazówek może przynieść znaczący wzrost zainteresowania i lojalności wśród klientów.

Tomasz Starzyński
Tomasz Starzyński

Buduję strategie digitalowe, piszę, wykładam i analizuję. Doradzam pod kątem biznesowym, tak aby digital marketing był skuteczny, przejrzysty i jakościowy.