Zrównoważony digital marketing. Ekologia i etyka w strategiach reklamowych

Jak podejść do zrównoważonego prowadzenia biznesu i kampanii reklamowych? Jak wdrożyć ten koncept do kampanii online? O tym przeczytasz w tym artykule!

W erze rosnącej świadomości ekologicznej i społecznej, firmy coraz częściej kładą nacisk na zrównoważone podejście do prowadzenia biznesu. Dotyczy to (i powinno dotyczyć!) także branży digital marketingu, gdzie ekologia i etyka stają się integralnymi elementami strategii reklamowych.

Zrównoważony digital marketing – co to jest?

Zrównoważony digital marketing to koncepcja, która łączy innowacyjne podejścia marketingowe z odpowiedzialnością ekologiczną i etyczną. Polega na wykorzystywaniu narzędzi reklamowych w sposób, który nie tylko promuje produkty i usługi, ale także przyczynia się do ochrony środowiska oraz promowania właściwych postaw społecznych.

Digital marketing a ekologia – wyzwania i rozwiązania

Badania wskazują, że korzystanie z Internetu ma istotny wpływ na emisję gazów cieplarnianych – w 2020 roku odpowiadało za ok. 3,7% globalnych emisji, co stanowi równowartość całego ruchu lotniczego na świecie. Przewiduje się, że w 2025 roku ta liczba może urosnąć nawet dwukrotnie. Dodatkowo, dynamiczny rozwój nowych technologii skutkuje szybkim „starzeniem się” urządzeń elektronicznych, generując masywną ilość odpadów elektronicznych, co oczywiście także ma wpływ na rosnący efekt cieplarniany.

Przedstawiciele branży digital marketingu mogą aktywnie działać, aby zmniejszyć wpływ swojej działalności na środowisko. W jaki sposób? M.in. poprzez:

1. Optymalizowanie reklam online pod kątem wydajności energetycznej przede wszystkim za pomocą właściwego dostosowywania formatów i wagi grafik oraz animacji do potrzeb poszczególnych mediów. 

2. Redukowanie zbędnych efektów na stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych oraz wyłączanie nieużywanych funkcji i wtyczek. 

3. Unikanie zbierania i przechowywania niepotrzebnych danych oraz minimalizacja nadmiernego zużycia mocy obliczeniowej na gromadzenie informacji o użytkownikach.

4. Wybieranie takich partnerów biznesowych, którzy również dążą do ograniczenia swojego wpływu na środowisko.

5. Dbanie o to, aby wszystkie zużyte urządzenia elektroniczne były odpowiednio utylizowane oraz recyklingowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. 

6. Zwiększanie świadomości ekologicznej oraz promowanie efektywności energetycznej wśród pracowników, klientów i odbiorców, np. poprzez kampanie edukacyjne czy szkolenia.

Zrównoważony digital marketing – przykłady

1. Podejmowanie proekologicznych działań

Producent odzieży outdoorowej Patagonia prowadzi sklep internetowy „Worn Wear”, motywując klientów do sprzedawania i kupowania używanych ubrań marki, co skutkuje ograniczeniem produkcji nowych. Firma również aktywnie zachęca do do naprawy i ponownego użytkowania odzieży. Natomiast Etsy, platforma e-commerce skupiająca się na ręcznie robionych produktach i unikatowych materiałach, zachęca swoich sprzedawców do działań przyjaznych środowisku, takich jak oferowanie produktów wielorazowego użytku czy wykorzystywanie surowców pochodzących z odzysku.

2. Podejmowanie etycznych działań

Marka obuwnicza TOMS wprowadziła ideę „One for One”, która polega na tym, że za każdą sprzedaną parę butów firma funduje obuwie potrzebującej go osobie, a za każdą parę okularów – nowe okulary, operację oczu czy leczenie niedowidzenia. Podczas pandemii COVID-19 wsłuchała się w potrzeby swoich odbiorców, tworząc fundusz Global Giving Fund i za każde 3 dolary wydane w ich sklepie przekazywała 1 dolara na rzecz partnerów, którzy bezpośrednio zajmowali się negatywnymi skutkami wirusa.

3. Promowanie właściwych zachowań

Sklep sportowy Decathlon prowadzi program zrównoważonego rozwoju, który skupia się na zmniejszeniu wpływu na środowisko naturalne. Firma promuje produkty zaprojektowane z myślą o trwałości i długotrwałym użytkowaniu, a także inicjuje różne akcje edukacyjne na temat aktywnego trybu życia i ekologii.
Podobne działania podejmują także m.in. firma obuwnicza ECCO czy sklep odzieżowy Cellbes.

4. Przeprowadzanie kampanii edukacyjnych

Alpla, rodzinna firma z branży opakowań z tworzyw sztucznych i recyklingu, prowadzi akcję #rePETujemy, w której obala rozmaite mity wynikające z braku wiedzy i wszechobecnej dezinformacji dotyczącej tematu tworzyw sztucznych.
Natomiast producent preparatów stosowanych w okulistyce, Ursapharm Poland, jest organizatorem kampanii „Twoje spojrzenie ma znaczenie” pod honorowym patronatem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, której celem jest zachęcanie Polaków do dbania o swoje oczy.
Kolejnym przykładem może być kampania #regeneracja firmy Cichowlas Polskie Warzywa. Jej misja to podniesienie świadomości społecznej na temat zalet wynikających z praktyk rolnictwa regeneracyjnego oraz inspirowanie zmiany praktyk rolniczych w kierunku bardziej zrównoważonego i ekologicznego rozwoju.

Wszystkie trzy wyżej opisane inicjatywy wiążą się z aktywnością w mediach społecznościowych, co oczywiście zwiększa zasięgi akcji. 

Repetujemy

Źródło: https://www.facebook.com/REPETUJEMY/ 

Twoje Spojrzenie Ma Znaczenie

Źródło: https://www.facebook.com/twojespojrzeniemaznaczenie 

Regeneracja

Źródło: https://www.facebook.com/CichowlasPolskieWarzywa 

Zrównoważony digital marketing – korzyści

Według wyników badania Socio-Cultural Trend Tracker 2022, aż 97% Polaków zwraca uwagę na zrównoważony i odpowiedzialny rozwój, z czego ponad 3/4 deklaruje, że pozostanie lojalna wobec marek, które pozwalają im żyć w lepszy i bardziej zrównoważony sposób. Wniosek jest prosty – konsumenci są bardziej skłonni wspierać firmy, które angażują się w działania społeczne i ekologiczne, co oczywiście przekłada się na wzrost przychodów takich marek.

Dodatkową zaletą jest możliwość zostania wyróżnionym za takie działania, np. poprzez otrzymanie Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju czy Global Good Awards, co również może skutkować nie tylko wzrostem liczby klientów danej marki, ale także motywowaniem konkurencyjnych firm do wprowadzenia zrównoważonego marketingu.

Jednak pamiętajmy, że jego głównym atutem jest kluczowa rola w zmianie społecznych nawyków i postaw!

Zrównoważony digital marketing a greenwashing

W tym temacie należy zwrócić uwagę także na praktyki tzw. greenwashingu, polegające na używaniu strategii marketingowych do promowania wizerunku firmy jako przyjaznej dla środowiska, mimo że w rzeczywistości podejmowane działania nie są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jest to rodzaj manipulacji, gdzie marka wykorzystuje ekologiczne hasła i symbole, ale nie zapewnia rzeczywistej wartości ekologicznej. 

Przykładem greenwashingu może być case znanej marka odzieżowej H&M, która stanęła w obliczu oskarżeń po tym, jak w 2022 roku dziennikarze z serwisu informacyjnego Quartz zarzucili jej wprowadzanie konsumentów w błąd za pomocą swoich ekologicznych kalkulatorów. Aby dostarczyć konsumentom informacje na temat swojej kolekcji Conscious Choice, H&M użyło branżowej metryki zwanej Profilem Zrównoważonego Rozwoju Higg Index. Ocenia ona, ile dwutlenku węgla uwalnia do atmosfery produkcja danego materiału w porównaniu z tradycyjnymi materiałami, a także porównuje zużycie wody i energii. Jednak według Quartz, ponad połowa kalkulatorów H&M zawyżyła ekologiczną przydatność swoich produktów. Marka tłumaczyła tę niezgodność błędem technicznym, jednak krótko po ujawnieniu wyników przez Quartz, konsument złożył pozew zbiorowy przeciwko H&M za domniemane fałszywe reklamowanie tej kolekcji.

Inny przypadek dotyczy linii lotniczych Ryanair, które w 2019 roku śmiało ogłosiły się brytyjskiej publiczności jako „linia lotnicza o najniższych emisjach w Europie”. Advertising Standards Authority (ASA) uznało, że twierdzenie to nie miało potwierdzenia w rzeczywistości i wprowadzają odbiorców w błąd, przez co natychmiast zbanowało te reklamy.

Jak więc rozpoznać, czy dana marka stosuje greenwashing? Przede wszystkim należy zweryfikować, czy posiadane przez nią certyfikaty ekologiczne są autentyczne, a także dowiedzieć się, czy podejmuje ona rzeczywiste aktywności na rzecz środowiska. Aby przekonać się, czy obietnice marki są potwierdzone przez doświadczenia innych osób, warto również zapoznać się z opiniami dotychczasowych jej klientów lub partnerów.

Zrównoważony digital marketing – podsumowanie

Zrównoważony digital marketing nie jest już tylko chwilowym trendem, lecz integralną częścią strategii marketingowych. Firmy, które wykraczają poza czysty zysk i angażują się w społecznie odpowiedzialne działania, mają potencjał wzrostu biznesowego oraz budowania lepszego świata. Poprzez świadome wybory technologiczne, promowanie efektywności energetycznej, edukację ekologiczną czy wspieranie zrównoważonych praktyk biznesowych, przedstawiciele branży digital marketingu mogą przyczyniać się do ograniczenia śladu węglowego, a jednocześnie dążyć do osiągnięcia celów biznesowych. Takie działania nie tylko wpisują się w koncepcję zrównoważonego rozwoju, ale także mogą stanowić element budowania pozytywnego wizerunku firmy.

W rezultacie, zrównoważony digital marketing staje się kluczowym elementem w budowaniu zaufania, tworzeniu pozytywnego wizerunku marki oraz przyczynia się do rzeczywistej zmiany na lepsze zarówno dla biznesu, jak i dla społeczeństwa jako całości.  

Tomasz Starzyński
Tomasz Starzyński

Buduję strategie digitalowe, piszę, wykładam i analizuję. Doradzam pod kątem biznesowym, tak aby digital marketing był skuteczny, przejrzysty i jakościowy.