Planer słów kluczowych Google Ads (Keyword Planner)

Poznaj Planer słów kluczowych Google Ads w szczegółach. Kompletny poradnik, jak korzystać z tego narzędzia!

Planer słów kluczowych Google Ads (Google Keyword Planner)

Planer słów kluczowych to narzędzie udostępniane przez Google, które służy do analizy fraz wykorzystywanych w kampaniach w sieci wyszukiwania. Narzędzie wspomaga proces poszukania fraz, generuje nowe pomysły, bada obecny potencjał zapytań i stanowi nieocenione wsparcie przy budowie kampanii searchowych. Google Keyword Planner jest elementem pakietu narzędzi udostępnianych w Google Ads służących do planowania, w skład niego wchodzą jeszcze:

  • Performance planner, służący do planowania kampanii leadowych
  • Reach planner obejmujący narzędzie do estymacji wyników kampanii zasięgowych
  • Ad Preview and Diagnosis to narzędzie do podglądu i diagnostyki reklam w sieci wyszukiwania
  • App advertising hub, które pozwala na weryfikację głębokich linków istotnych w kampaniach aplikacji mobilnych

Prognozy wygenerowanie na podstawie planera słów kluczowych są odświeżane codziennie i bazują na danych z ostatnich 7–10 dni, także z uwzględnieniem wydarzeń oraz trendów.

Zalety planera słów kluczowych Google Ads

Niewątpliwie praktycznie każa nowa kampania rozpoczyna się od procesu badania słów kluczowych (keyword research), a najlepszym źródłem danych do tego jest właśnie planer słów kluczowych. Narzędzie można wykorzystać do:

  • poszukiwania propozycji słów kluczowych do kampanii – na bazie Twojej bazy pomysłów lub Twojej witryny
  • weryfikowania miesięcznych potencjałów – narzędzie wyestymuje, ile zapytań do wyszukiwarki zadają użytkownicy
  • wyłapywania trendów – dzięki wykresom ocenisz jak rozkładały się zapytania na przestrzeni ostatniego roku
  • estymowania budżetu – narzędzie oszacuje konkurencyjność i poda niezbędne stawki za kliknięcie, konieczne do uzyskania widoczności
  • grupowania fraz- przy planowaniu możesz skorzystać z funkcji grupowania słów kluczowych w tematycznie zbieżne kategorie (możesz wykorzystać tą funkcję do stworzenia grup reklam)
  • tworzenia kampanii – możesz stworzyć plan kampanii bezpośrednio w planerze i następnie utworzyć od razu kampanię na bazie tego planu

Aby korzystać z keyword plannera musisz mieć w pełni działające konto oraz uzupełnione informacje rozliczeniowe (nie musisz mieć aktywnych kampanii).

Jak korzystać z planera słów kluczowych?

Po zalogowaniu do konta Google Ads i przejścia do keyword plannera będziesz miał dwie opcje:

  1. Poznaj nowe słowa kluczowe. Ta funkcja pozwoli Ci na uzyskanie pomysłów na nowe słowa kluczowe.
  2. Poznaj liczbę wyświetleń i prognozy. Ta funkcja pozwoli Ci na szybką weryfikację danych w odniesieniu do gotowej już listy słów kluczowych. Możesz wkleić słowa kluczowe jedno pod drugim lub wgrać plik .csv. (z nagłówkiem keyword)

Funkcja poznawania słów kluczowych w planerze to najważniejszy element narzędzia. Aby uzyskać trafne wyniki:

  1. Najpierw przygotuj listę słów kluczowych bezpośrednio powiązanych z Twoim biznesem. Nie używaj zbyt ogólnych fraz, staraj się użyć bardziej precyzyjnych fraz.
  2. Wybierz lokalizację i język, dla którego chcesz uzyskać dane.
  3. Możesz dodatkowo podać adres Twojej witryny. Funkcja ta ma pomagać odfiltrować pomysły na słowa kluczowe, które nie będą związane z Twoim biznesem. W praktyce udaje się to rzadko – natomiast jeśli masz dobrze zoptymalizowaną witrynę, wypełnioną treścią, ze strukturą nagłówków, to warto tą funkcję przetestować.

Możesz dodatkowo skorzystać z innej funkcji, mianowicie podać tylko adres strony internetowej (wybrać tylko stronę główną, lub wszystkie podstrony). W tym przypadku Google sam wygeneruje pomysły na bazie indeksu wyników organicznych.

Jak pracować na danych w planerze Google Ads?

Po uzupełnieniu pomysłów, bądź skorzystaniu z opcji wpisania adresu URL zobaczysz listę słów kluczowych proponowanych przez Google Ads. Każde słowo kluczowe będzie miało przyporządkowane dane:

  • Średnia miesięczna ilość wyszukiwań
  • Zmiana w % – porównanie jest wykonywane na bazie danych z ostatniego miesiąca vs. poprzedni miesiąc (jeśli obecnie trwa sierpień, to dane porównają lipiec do czerwca)
  • Zmiana w % rok do roku – tutaj porównywana jest liczba zapytań z ostaniego miesiąca vs. ten sam miesiąc rok wstecz
  • Konkurencja – z trzema możliwymi ocenami: wysoka, średnia, niska. Ocena jest wykonywana na podstawie liczby reklamodawców uczestniczących w aukcjach (względnie w sieci Google, do innych słów kluczowych) UWAGA: nie zawsze oznacza to, że niska konkurencja względnie to niska stawka
  • Konkurencja (Index) – ten wskaźnik w skali 1-100 pokaże obłożenie aukcji, czy bliżej 100 tym więcej miejsc reklamowych było wypełnionych podczas aukcji
  • Udział w wyświetleniach – kolumna pokaże dane jeśli jest wystarczająca liczba wyświetleń w aukcjach. To bardzo cenne źródło informacji, pokazuje w ilu % aukcji pokazała się Twoja reklama dla dopasowań ścisłych
  • Szacunkowa stawka za górę strony – dane zostaną zaprezentowane w przedziale od-do w osobnych kolumnach na bazie danych historycznych innych reklamodawców. Innymi słowy, pozwoli to ocenić ile szacunkowo trzeba zapłacić, aby pojawić się w górnych slotach reklamowych. Tutaj wiele będzie zależało finalnie od wyniku jakości, którego planer nie zna. Jeśli uda Ci się mieć względnie lepsze wyniki jakości niż konkurencja, to jesteś w stanie wyświetlać się na topowych pozycjach płacąc mniej niż podaje planer słów kluczowych. Jeśli natomiast Twoje reklamy i strona docelowa będą słabsze, ten przedział może nie wystarczyć.
  • Wyświetlenia organiczne – ta kolumna integruje dane z Search Console i pokazuje w jakim procencie wyszukiwań strona internetowa pojawiła się w wynikach organicznych
  • Średnia pozycja SEO – Podobnie jak wyżej dane wskazują średnią pozycję organiczną z narzędzia Search Console

Słowa kluczowe możesz dodatkowo pogrupować wykorzystując propozycje Google. Wystarczy, że przełączysz się na widok „zgrupowany” korzystając z menu zlokalizowanego po prawej stronie między wykresem a listą słów kluczowych. Dane od Google Ads mogą również posłużyć jako pomysły na wykluczające słowa kluczowe.

Jak zaplanować kampanie korzystając danych Google Ads?

Uzyskane dzięki planerowi słów kluczowych dane to dopiero początek procesu planowania. Zazwyczaj będzie to bardzo niepoukładana lista, często przekraczająca tysiąc fraz. Standardowo lista jest posortowana wg oceny dopasowania przez Google Ads. Jednocześnie pracę możesz zacząć od użycia filtrów. Dzięki nim możez np. wykluczyć słowa kluczowe zawierające X lub niezawierające Y, możesz także określić minimalny szacunek zapytań, czy stawkę CPC, której nie chcesz przekroczyć. Zmiany są od razu uwzględniane w tabeli propozycji słów kluczowych. W każdym momencie możesz także skorzystać z opcji wyeksportowania danych korzystając z przycisku po prawej górnej stronie witryny. Polecam korzystanie z opcji eksportu do Google Sheets, co pozwoli od razu pracować na poukładanych danych, bez konieczności importowania i dzielenia danych z pliku .csv.

Opcją wartą rozważenia jest również korzystanie z kalendarza dat. Dzięki niemu uzyskasz dane oparte o wybrany przedział czasowy. Pomyśl np., że planujesz miesięczną akcję promocyjną w danym sektorze i najbardziej interesują Cię dane z tego miesiąca rok wcześnie. Dzięki temu lepiej uwzględnisz sezonowość, a dodatkowo znajdziesz słowa kluczowe, które były w danym okresie najbardziej popularne.

Dzięki wykresom możesz zobaczyć nie tylko trendy miesięczne w zakresie zapytań, ale także podział na urządzenia mobilne i desktopowe. Możesz także przełączyć widok na podział wg lokalizacji, gdzie uzyskasz do danych podzielonych wg województwa lub nawet miasta. Prezentowane dane mogą obejmować tylko wyszukiwarkę Google, lub dodatkowo partnerów wyszukiwania, w zależności od opcji, którą pobierzesz przy wskaźniku z datą.

Tworzenie estymacji kampanii Google Ads

Słowa kluczowe uzyskane w planerze słów kluczowych Google Ads możesz przenosić do tzw. planu kampanii, możesz także je bezpośrednio dodać do wybranej kampanii lub stworzyć nową grupę reklam. Po ich wybraniu aktywna będzie zakładka prognozy, która pozwala na wygenerowanie estymacji budżetu oraz wyników kampanii, oczywiście na bazie dokładnie tych słów kluczowych, które dodałeś do planu.

Dane stanowiące podstawę do generowania estymacji biorą pod uwagę ostanie 7-10 dni i aktualizowane są codziennie. Daje to pewność uwzględnienia aktualnej sytuacji rynkowej i otoczenia reklamodawców.

Dane uzyskane w prognozach będą oparte na uzyskiwanych przez Ciebie historycznie wynikach na koncie Google Ads. Im większa historia kampanii, tym możesz oczekiwać lepszych estymacji, zwłaszcza w zakresie konwersji czy nawet wartości konwersji.

W narzędziu do prognozowania wyników kampanii w sieci wyszukiwania możesz:

  • Edytować okres na jaki planujesz kampanię lub w jakim chcesz uzyskać estymację
  • Uwzględnić sieć partnerów wyszukiwania Google
  • Zmienić lokalizację i język
  • Wybrać strategię bidowania (domyślnie będzie to maksymalizacja kliknięć jako najbardziej elastyczna strategia)

W narzędziu do prognozowania uzyskasz takie dane jak:

  • Estymowany budżet
  • Liczba wyświetleń
  • Liczba kliknięć
  • Liczba konwersji
  • Średni koszt pozyskania / CPA
  • Wartość konwersji
  • ROAS
  • CTR
  • Średni CPC

Dane możesz edytować w trakcie pracy z narzędziem prognozowania. Jeśli np. sądzisz, że proponowany przez Google Ads współczynnik konwersji nie jest możliwy, możesz wprowadzić korektę i go obniżyć. Z drugiej strony, jeśli chcesz zbudować plan z mniejszym budżetem niż Google proponuje, możesz ręcznie wpisać maksymalny budżet dzienny. Plan zostanie automatycznie zmodyfikowany. Podobne zmiany możesz wprowadzać, jeśli chcesz zmodyfikować cel w postaci liczby konwersji – wtedy zorientujesz się jaki powinien być budżet, aby ten cel zrealizowac.

W prognozach ciekawą funkcją jest możliwość udostępnienia planu, możesz to wykorzystać aby np. wygenerować podgląd dla klienta czy współpracownika. Aby to zrobić należy skorzystać z ikonki obok „pobrania” w prawej górnej części ekranu. Uzyskasz wtedy link, który możesz następnie wysłać.

Na bazie aktualnych ustawień w narzędziu prognozowania możesz od razu stworzyć kampanię, która zachowa identyczne ustawienia jak te w planerze. Dzięki temu nie będziesz musiał tworzyć jej od zera!

Częste pytania o keyword plannera

Czy są jakieś alternatywy do planera słów kluczowych Google Ads?

Tak, możesz skorzystać np. z narzędzia Keywordtool.io, które dodatkowo uwzględnia inne wyszukiwarki, a nawet Amazon.Na rynku jest również wiele innych alternatyw jak np. Wordtracker, KWfinder, czy pakiet SEMRush.

Czy są jakieś narzędzia wspomagające pracę przy analizie słów kluczowych?

Zdecydowanie, warto rozszerzyć proces analizy słów kluczowych o takie narzędzia jak np. Answer the Public, Google Trends czy dane z Search Console.

Skąd wziąć pomysły na słowa kluczowe?

Możesz zacząć od prostych skojarzeń, które zapiszesz na kartce papieru. Możesz zapytać znajomych, jaki słów by użyli szukając produktów czy usług, które oferujesz. Warto również podpatrzeć konkurencję, jakich słów kluczowych używa w reklamach. Twoi klienci są źródłem najlepszych pomysłów na słowa kluczowe. Jeśli do Ciebie trafili, na pewno okazały się skuteczne.

Tomasz Starzyński
Tomasz Starzyński

Buduję strategie digitalowe, piszę, wykładam i analizuję. Doradzam pod kątem biznesowym, tak aby digital marketing był skuteczny, przejrzysty i jakościowy.