Rozszerzenia reklam Google Ads – kompleksowe omówienie

Rozszerzenia reklam Google Ads - kompleksowe omówienie wszystkich rodzajów rozszerzeń. Poznaj jak je użyć efektywnie!

Czym są rozszerzenia reklam w Google Ads?

Rozszerzenia reklam Google Ads to mozliwość wzgobacenia reklam o dodatkowe informacje, parametry, ceny, promocje, w taki sposób aby stały się one trafniejsze, skuteczniejsze i dostarczały lepsze doświadczenie dla konsumentów. Według danych Google Ads samo dodanie rozszerzeń reklam może zwiększyć współczynnik klikalności (CTR) o kilka procent. Dodanie rozszerzeń reklam wpływa pośrednio na wynik jakości, ponieważ zwiększa się zarówno CTR, jak i trafność reklamy, co ostatecznie poprawia ranking reklamy. Zasadniczo istnieją obecnie dwa rodzaje rozszerzeń: rozszerzenia reklam ręczne, oraz automatyczne. Rozszerzenia ręczne wymagają wcześniejszej konfiguracji podczas gdy rozszerzenia automatyczne mogą być dodawane automatycznie, gdy Google Ads uzna, że poprawią one skuteczność reklam.

Kiedy pojawia się rozszerzenia w reklamach?

Nie ma możliwości ustawienia takiej konfiguracji, w której przy każdym wyświetleniu reklamy pojawi się dane rozszerzenie. Będzie ono wyświetlone w przypadku, gdy:

  • Google Ads uzna, że rozszerzenie (lub kombinacja rozszerzeń) poprawi skuteczność reklamy. Może być więc to zależnie od użytkownika docelowego, wyszukiwanej frazy lub nawet pory dnia. W statystykach rozszerzeń znajdziesz informacje o tym, ile razy pojawiło się dane rozszerzenie i jaką ma skuteczność
  • Pozycja i ranking reklamy są wystarczająco wysokie, aby wyświetlać rozszerzenia. Musisz mieć osiągnąć próg rankingu reklamy ustalony przez Google

Zasadniczo więc, aby zwiększyć prawdopodobieństwo wyświetlania rozszerzeń musisz albo zwiększyć jakość reklam, albo podnieść stawkę. Google Ads unika sytuacji, w której reklamodawca na niższej pozycji dzięki rozszerzeniom uzyskałbym większy CTR niż reklamodawca na wyższej pozycji. Byłoby to zaprzeczeniem zasad systemu aukcyjnego. Musi więc umiejętnie dozować rozszerzeniami, w taki sposób , aby utrzymać status quo = czyli reklamodawca wyświetlający się na pozycji nr 1 będzie miał średniowyższy CTR niż ten na pozycji nr 2 itd.

Manualne rozszerzenia reklam

Obecnie istnieje 11 rozszerzeń reklam, które można dodać ręcznie do prowadzonych kampanii w Google Ads.

Rozszerzenie linków do podstron

Rozszerzenia linków do podstron to jedno z najpopularniejszych i jednocześnie najstarszych rozszerzeń reklam Google Ads. Działają jak dodatkowe linki „pod reklamą” i zazwyczaj kierują do istotnych podstron, uzupełniając reklamę o dodatkowe informacje. Początkowo Google Ads udostępniał tylko nagłówki jako linki do podstron, z czasem rozbudowując je do „mini reklamy”. Obecnie format tego rozszerzenia zakłada dodanie nagłówka, a także dwóch wierszy tekstu. Nagłówek ma limit 25 znaków, a opisy 35 znaków. Zasadniczo można dodać do reklamy nawet 20 rozszerzeń linków do podstron. Będą one działać zarówno na poziomie konta, kampanii, jak i grupy reklam. Po ostatnich zmianach w Google Ads rozszerzenia dodane „wyżej” w hierarchii mogą wyświetlać się zamiast lub razem z rozszerzeniami w „niższej” hierarchii. Dodatkowo, jeśli nie usuniesz automatycznych linków do podstron mogą one zastępować te dodane manualnie, jeśli Google Ads uzna, że zwiększy to skuteczność reklamy.

Kto powinien ich używać?
Każdy reklamodawca, który chce zwiększyć współczynniki klikalności CTR i zwiększyć jakość reklam. Linki do podstron pomogą przyciągnąć dodatkowy ruch. Reklamy z rozszerzeniami linków do podstron zajmują nieco więcej miejsca w SERP, co może to być pomocne dla marek, które chcą zbudować świadomość lub wyróżnić się na tle konkurencji. Mogą być również przydatne, jeśli masz dodatkowe strony docelowe w swojej witrynie, na które chcesz skierować odbiorców. Na przykład strony „Kontakt”, „Referencje” lub „Przykłady realizacji” są często spotykane jako linki do podstron.

Sprawdzone metody dotyczące rozszerzeń linków do podstron

Linki do podstron są wyświetlane w parzystych zestawach po dwa, cztery lub tak dalej. Musisz więc skonfigurować co najmniej dwa rozszerzenia linków do podstron, aby w ogóle pojawiły się w reklamach. Aby uniknąć odrzucenia rozszerzeń reklam, upewnij się, że Twoje linki do podstron wskazują te same domeny, co Twoje reklamy.

Kliknięcia w linki do podstron powodują naliczenie tego samego kosztu za kliknięcie, co sama reklama. Dodatkowo, jeśli przewidujesz jakaś komunikację w wybranych datach, możesz użyć narzędzia do zaplanowania harmonogramu wyświetlania rozszerzenia, wybierając datę początkową i końcową.

Zazwyczaj najlepsi reklamodawcy uzyskują wyświetlenia czterech linków do podstron w reklamach desktopowych, chociaż w pewnych wypadkach może być to nawet 6 za jednym razem. Na urządzeniach mobilnych limitem jest 8 rozszerzeń działających w formie przesuwania ekranu.

Rozszerzenia linków do podstron są także elementem kampanii Video w YouTube (z wyłączeniem partnerów Google). Wyświetlą się one na urządzeniach mobilnych przed, w trakcie, lub po obejrzeniu danego filmu.\

Rozszerzenie objaśnień

Rozszerzenia objaśnień Google Ads są drugim najbardziej popularnym rozszerzeniem reklam w Google Ads. To chyba najprostszy format, w którym konfiguruje się w zasadzie tylko krótki tekst.

Dzięki tym rozszerzeniom możesz promować dodatkowe oferty, wyróżniać marki, mówić o programie lojalnościom, czy po prostu wzmocnić call-to-action. Rozszerzenia objaśnień można uznać za tzw. must-have na koncie reklamowym, który pomoże zbudować objętość reklamy, tym samym może wpłynąć na zwiększony CTR. Możesz skonfigurować 20 rozszerzeń objaśnień, z których każde ma limit 25 znaków. w. Rozszerzenia objaśnień na urządzenia desktopowych są rozdzielane kropkami tworząc jeden wiersz, a na komórkach i tabletach mogą przybierać zwiniętą formę. Najczęściej te rozszerzenia spotyka się ponad wynikami organicznymi, chociaż zdarza się, że Google wyświetla jest również na niższych pozycjach reklam.

Sprawdzone metody dotyczące rozszerzeń objaśnień
Nie powtarzaj tekstu z innych typów rozszerzeń, aby uniknąć powielania dokładnie tych samych informacji. Zbuduj odpowiednią strukturę rozszerzeń objaśnień tzw. na poziomie konta dodaj objaśnienia pasujące do każdej usługi/produktu/oferty, a niżej na poziomie grupy dostosuj objaśnienia bardziej szczegółowe. Tym sposobem unikniesz pomieszania specyficznego tekstu reklamowego z ogólnym rozszerzeniem objaśnień.

Rozszerzenie informacji o witrynie

Rozszerzenia informacji to typ rozszerzenia w Google Ads, które ma za zadanie pokazać unikalne lub wyróżniające się cechy Twoich produktów lub usług. Ostatecznie więc tak jak pozostałe rozszerzenia mają wpłynąć na to, aby reklama była skuteczniejsza, przyciągnęła odbiorców i uzyskała wyższy CTR. Wyglądają podobnie do rozszerzeń objaśnień, ponieważ wyświetlają się tuż obok tekstu opisu reklamy. Aby skonfigurować rozszerzenie informacji w witrynie, musisz wybrać język i odpowiednią kategorię. Nie ma tutaj więc pełnej dowolności – zalecam więc zwracać uwagę na odpowiedni dobór kategorii, gdyż jest to typ rozszerzenia, gdzie najczęściej pojawiają się odrzucenia.

Lista typów lub nagłówków w tym rozszerzeniu to:

  • Udogodnienia
  • Marki
  • Kursy
  • Kierunki studiów
  • Miejsca
  • Polecane hotele
  • Ubezpieczenia
  • Modele
  • Okolice
  • Usługi
  • Programy
  • Style
  • Typy

W przypadku, gdy do Twojego biznesu nie pasuje żaden charakterystyczny rodzaj rozszerzenia z pewnością możesz użyć „Typu” lub „Udogodnienia”, aby wskazać w nich cechy Twojej oferty. Możesz dodać 10 cech do wybranego typu, z których każda ma limit 25 znaków.

Aby wycisnąć z tego typu rozszerzenia reklam jak najwięcej możesz wybrać wiele typów nagłówków wskazując różne unikalne cechy z Twojej oferty. Pamiętaj, że na urządzeniu desktopowym mogą się wyświetlić maksymalnie 2 nagłówki przy jednym wyszukiwaniu, a na urządzeniach mobilnych tylko jeden.

Rozszerzenie graficzne

Rozszerzenia graficzne to jeden z nowszych typów rozszerzeń reklam w Google Ads. Wyjaśnienie tego rozszerzenia jest tak proste jak jego nazwa – reklamę wzbogacamy więc o grafikę. Nie każdy reklamodawca może od razu korzystać z tego rozszerzenia. Należy spełnić kilka wymagań:

  • od daty utworzenia konta musi minąć co najmniej 90 dni;
  • brak przypadków złamanych zasad na koncie Google Ads;
  • aktywne kampanie i reklamy, które generują wydatki w ciągu ostatnich 28 dni;
  • konto nie może być oznaczone jako branże kontrowersyjne (np. treści o charakterze seksualnym, alkohol, hazard, opieka zdrowotna) – te rozszerzenia będą wyłączone na takich kontach

Sprawdzone metody dotyczące rozszerzeń graficznych

Można przesłać nawet 20 obrazów jako rozszerzenia graficzne, wykorzystując proporcje 1:1 lub 1,19:1. Ten pierwszy format jest obowiązkowy, drugi opcjonalny. Podobnie jak w innych typach rozszerzeń powinieneś pomyśleć o prawidłowej strukturze rozszerzenia graficznego – jeśli np. masz jedną kampanię w której stworzyłeś wiele grup reklam, gdzie każda to inna marka, dodaj zdjęcia produktów tych marek na poziomie grupy, a nie kampanii. Pamiętaj dodatkowo, że obrazy w rozszerzeniach graficznych nie mogą być obrandowane (z logo), nie mogą też zawierać więcej niż 20% tekstu z całej objętości grafiki. Przygotowując grafiki do rozszerzeń graficznych zadbaj o ich jakość. Odpowiednią wielkością będą te 1200×1200 oraz 1200×628, lub większe w taki sposób, aby nie przekroczyły 5MB.

Rozszerzenia połączeń

Rozszerzenia połączeń mają na celu zwiększenie liczby połączeń telefonicznych do Twojej firmy, które następnie możesz mierzyć jako konwersje i uwzględniać w modelach CPA. W przypadku reklam mobilnych rozszerzenie pojawi się pod reklamą, na komputerze będzie ono widoczne obok wyświetlanego adresu URL. Rozszerzenia połączeń stanowią uzupełnienie reklam w wynikach wyszukiwania, jeśli Twoim jest tylko i wyłącznie pozyskanie połączeń możesz rozważyć kampanie generujące połączenia telefoniczne.


Nawet jeśli Twoja firma nie opiera się głównie na połączeniach telefonicznych, nadal polecam większości reklamodawców korzystanie z tego rozszerzenia Google Ads. To dodatkowa możliwość pozyskania interakcji z użytkownikiem. Zgodnie z zasadami Google Ads nie pozwala na podanie numeru telefonicznego w tekście reklam, ani na grafice.

Sprawdzone metody dotyczące rozszerzeń połączeń
Przede wszystkim upewnij się, że możesz odbierać połączenia telefoniczne pod wskazanym numerem. Ustal godziny wyświetlania tego rodzaju rozszerzenia, aby uniknąć nieodebranych połączeń lub telefonów w porach wieczornych. Pamiętaj, że w przypadku elastycznych reklam numer telefonu może pokazywać się nawet w nagłówkach reklamy (jeśli tego nie chcesz, najprościej jest nie uwzględniać konwersji telefonicznych w danych na koncie). Zgodnie z zasadami Google w typ typie rozszerzeń reklam, nie można użyć numerów płatnych ani numerów faksów. Jeśli korzystasz z numeru przekierowania Google pamiętaj dodatkowo, że nie obsługuje on automatycznych centrali telefonicznych.

Rozszerzenia formularzy kontaktowych

Jeśli Twoim celem są konwersje i pozyskanie danych, rozszerzenie formularza kontaktowego Google Ads jest zdecydowanie dobrym wyborem. Ten typ rozszerzenia pozwoli klientom wypełnić formularz bezpośrednio w reklamie, bez konieczności przechodzenia do strony docelowej.

To rozszerzenie Google Ads jest nieco bardziej skomplikowane, wymaga najpierw zaakceptowania warunków korzystania z usługi Google (głównie polityka prywatności i polityka danych), skonfigurowania pytań, utworzenia tekstu reklamowego czy wybrania wezwania do działania. Musisz więc stworzyć nagłówek (max. 30 znaków), podać nazwę firmy (25 znaków), oraz tekst (do 200 znaków). Następnie wskazujesz jakie dane chcesz pozyskać (tylko z predefiniowanej listy, nie możesz sam utworzyć pytania), dodajesz grafikę (opcjonalnie, tylko format 1,91:1), wybierasz call-to-action oraz dodajesz wiadomość po wypełnieniu formularza. Musisz podać także adres URL, na który mogą przejść użytkownicy po wypełnieniu formularza.

Kto powinien ich używać?
Każda firma, która chce pozyskiwać potencjalnych klientów lub zbierać informacje od swoich odbiorców, powinna korzystać z rozszerzeń formularzy kontaktowych Google Ads.

Rozszerzenia formularzy kontaktowych mogą pojawiać się w sieci wyszukiwania, przy reklamach video, w kampaniach Discovery oraz w sieci reklamowej.

Podobnie jak w przypadku rozszerzeń graficznych, nie każde nowe konto będzie miało włączoną możliwość dodania rozszerzenia formularzy kontaktowych. Oprócz dobrej historii przestrzegania zasad musisz mieć politykę prywatności, którą Google Ads zweryfikuje, a także musisz zapewnić wydatki na koncie w wysokości co najmniej 50 000 USD (ten warunek nie jest oczywisty, na niektórych kontach możliwość konfiguracji rozszerzenia pojawia się wcześniej).

Sprawdzone metody dotyczące rozszerzenia formularzy kontaktowych
Przygotuj się na poświęcenie kilku minut, aby początkowa konfiguracja była dokładnie taka, jak chcesz. Inną sprawdzoną praktyką dotyczącą formularza kontaktowego jest maksymalne ograniczenie liczby pól, aby uniknąć porzucenia formularza. Wreszcie, przygotuj CRM, do którego możesz wyeksportować swoje wypełnienia formularzy Google Ad w celu śledzenia i pielęgnowania potencjalnych klientów. Rozszerzenia formularzy kontaktowych możesz zintegrować z systemem CRM do przesyłania danych (np. za pomocą Zapier) lub napisać własną integrację za pomocą webhooka lub Google Ads API. Jeśli nie skorzystasz z żadnej formy integracji dalej będziesz mógł pobrać dane klientów, ale tylko ręcznie z poziomu kampanii Google Ads. Pamiętaj, że dane klientów są utrzymywane tylko 30 dni, później dostęp do nich przepadnie.

Rozszerzenia lokalizacji

Rozszerzenia lokalizacji wyświetlają fizyczny adres pod tekstem reklamy, mogą również wskazywać bezpośrednio na mapę oraz obliczać odległość. Oprócz wyników wyszukiwania, rozszerzenia lokalizacji mogą się wyświetlać w kampaniach video na YouTube. Tutaj ich celem jest połączenie reklam online ze sprzedażą offline. Gdy użytkownik kliknie rozszerzenie w reklamie video, rozwinie się nowa podstrona z większa ilością informacji, takich jak adres, numer telefonu czy godziny otwarcia. Rozszerzenia lokalizacji mogą także pojawiać się w witrynach i aplikacjach w sieci reklamowej Google Ads, wtedy kiedy system uzna że użytkownik interesuje się daną lokalizacją lub ewentualnie jest blisko niej.

Kto powinien ich używać?
Jeśli chcesz zwiększyć liczbę odwiedzin w Twojej firmie, to to rozszerzenie Google Ads jest oczywiste. Jeśli jednak nie prowadzisz działalności w fizycznej lokalizacji, możesz nadal chcieć pokazać, skąd pochodzi Twoja firma, aby dodać „lokalny akcent” do swoich reklam. Jest to także dobry sposób na uzyskanie większej ilości połączeń telefonicznych, które mogą być istotne dla Twojej firmy.

Jeśli masz uzupełniony profil firmy w Google Business integracja będzie prosta i zajmie minutę. Jeśli ktoś inny zarządza profilem możesz wysłać zaproszenie na wskazany adres e-mail.

Rozszerzenia powiązanej lokalizacji

Na potrzeby franczyz lub dużych sieci sklepowych Google Ads utworzył rozszerzenie powiązanej lokalizacji. Jest to rozszerzenie oparte na szablonie, które umożliwia wybór z wstępnie wybranej listy sprzedawców, którą można dołączyć do reklamy. Gdy użytkownik zobaczy Twoją reklamę, rozszerzenia powiązanej lokalizacji pokażą lokalizację najbliższej wskazanej sieci. Ostatecznie, jak zawsze duże brandy zyskują czy okazji, prawda? 🙂

Kto powinien używać tego rozszerzenia reklam?
Jeśli sprzedajesz produkty z dużym sprzedawcą lub siecią, możesz skorzystać z tego rozszerzenia reklam Google. Ułatwi to klientom dotarcie do tego miejsca, oraz większy zasięg i trafność reklam. W przeciwnym razie użyj zwykłego rozszerzenia lokalizacji.

Sprawdzone metody dotyczące rozszerzeń powiązanej lokalizacji
Jeśli świadczysz usługi lub sprzedajesz produkty w sieciach dużych firm, możesz skorzystać z innej formy integracji dodając połączenie z wybranąmarką. Obecnie w Polsce jest dostępnych 25 marek, a których przykładowe to RTV Euro AGD, Media Markt czy Biedronka. Za każdym razem, gdy konfigurujesz tego typu rozszerzenie upewnij się, że w wybranym miejscu zapewnisz obsługę i dostępność produktów.

Rozszerzenie cen

Rozszerzenia cen Google Ads umożliwiają wyświetlanie konkretnych produktów czy usług wraz z ich cenami oraz opisem. Ten typ rozszerzenia reklamy ma pre-konfigurowane opcje wyboru od Google Ads, takie jak typproduktu, który wyświetlasz, język, waluta i sposób komunikacji ceny (od, do, średnio lub bez wskazania). Po wybraniu tych opcji możesz podać nagłówek i opis (po max. 25 znaków), cenę oraz jednostkę (godzina, dzień, miesiąc etc.) i końcowy adres URL. Możesz dodać do ośmiu rozszerzeń cen jednocześnie.

Kto powinien używać rozszerzeń cen w Google Ads?

Szablony Google Ads dla rozszerzenia cen są bardzo elastyczne. W zasadzie każda firma powinna z nich korzystać, gdyż to rozszerzenie można wykorzystać do komunikacji pakietu usług, wydarzeń, samych produktów, czy kosztów spotkania konsultacyjnego.

Najlepsze praktyki w zakresie rozszerzania cen
O ile nie sprawdzasz regularnie swoich rozszerzeń, unikaj cen sezonowych, które mogą wygasnąć lub być niedokładne w przyszłości. Zdecydowanie najczęstszym błędem jest ustawienie rozszerzenia cen z ofertą specjalną, która później widoczna jest w reklamach na lata :). Jeśli już to robisz, pamiętaj o ustawieniu daty końcowej.

Rozszerzenie aplikacji mobilnej

Rozszerzenie aplikacji wspiera pobieranie aplikacji pod tekstem reklamy. Aby dodać ten typ rozszerzenia, musisz już mieć swoją aplikację na iOS lub Androidzie. W przypadku systemu iOS konieczne jest wcześniejsze skonfigurowanie partnera do śledzenia aplikacji mobilnej (np. Appsflyer) lub zintegrowanie konta Firebase. W przypadku Androida żadna integracja nie jest konieczna – Google automatycznie połączy dane z konsoli Google Play.

Kto powinien ich używać?
Każdy biznes który ma aplikację mobilną powinien skorzystać z tego typu rozszerzenia jako dodatek do kampanii aplikacji mobilnych. Rozszerzenie pozwala na śledzenie pobrań, które nastąpiły po kliknięciu w reklamę, co pozwala na wykonanie dodatkowych analiz uzupełniających marketing aplikacji.

Sprawdzone metody dotyczące rozszerzeń aplikacji
Google Ads oczywiście automatycznie wykryje, z jakiego urządzenia użytkownik zadał zapytanie do wyszukiwarki, stąd nie musisz się obawiać o podział kampanii na osobne systemy operacyjne. Nie musisz również obawiać się, że rozszerzenie pokażę się w przypadku użytkownika, który już zainstalował Twoją aplikację – w tym wypadku będzie to wykluczone. Tak jak w przypadku innych rozszerzeń reklam kliknięcie w rozszerzenie aplikacji spowoduje naliczanie kosztu kliknięcia analogicznie do kliknięcia w reklamę.

Rozszerzenie promocji

Rozszerzenia promocji są idealne w przypadku ofert ograniczonych czasowo lub ofert specjalnych. Podobnie jak rozszerzenia cen, umożliwiają one wybór z pre-definiowanej listy typów promocji, szczegółów oraz walut. Wpisujesz dodatkowo opis promowanego produktu, końcowy adres URL a także datę obowiązywania.

Kto powinien ich używać?
Możesz ich użyć w praktycznie każdym typie biznesu, gdzie chcesz komunikować czasowe oferty promocyjne.

Sprawdzone metody dotyczące rozszerzenia promocji
Zawsze korzystaj z opcji daty rozpoczęcia i zakończenia, ponieważ to rozszerzenie powinno być używane głównie w przypadku akcji ograniczonych czasowo (w przeciwnym razie możesz zamiast tego użyć rozszerzenia ceny). W przypadku, gdy wybierzesz okazję specjalną w tym typie rozszerzenia pojawi się ono obok tekstu promocyjnego (możę być to np. Cyber Monday, początek roku szkolnego, czy zimowa wyprzedaż). Dzięki rozszerzeniom promocji możesz wykorzystać zniżkę pieniężną lub procentową na produkty lub usługi, które masz w ofercie. Możesz też umieścić w rozszerzeniu kupon lub kod rabatowy niezbędny do realizacji danej promocji.

Obecnie Google Ads oferuje następujące okazje specjalne (nie ma konieczności konfiguracji tej opcji):

Okazja specjalnaData startuData końcowa
Nowy Rok1 grudnia28 lutego
Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia15 grudnia15 stycznia
Święto Trzech Króli15 grudnia31 stycznia
Chiński Nowy Rok15 stycznia1 marca
Walentynki15 stycznia28 lutego
Karnawał1 lutego31 marca
Święto Holi1 lutego31 marca
Dzień Kobiet15 lutego31 marca
Pascha15 lutego1 maja
Wielkanoc1 marca30 kwietnia
Dzień Rodziców15 kwietnia1 sierpnia
Święto Pracy*15 kwietnia15 września
Rosz ha-Szana15 sierpnia1 listopada
Diwali1 września1 grudnia
Nawaratri15 września31 października
Halloween**1 października15 listopada
Dzień Singla15 października30 listopada
Czarny piątek15 października15 grudnia
Cyberponiedziałek15 października15 grudnia
Boże Narodzenie1 listopada15 stycznia
Mikołajki1 listopada31 grudnia
Chanuka15 listopada31 stycznia
Początek roku szkolnegoDowolnaDowolna
Dzień MatkiDowolnaDowolna
Dzień OjcaDowolnaDowolna
Dzień NiepodległościDowolnaDowolna
Święto narodoweDowolnaDowolna
Koniec sezonuDowolnaDowolna
Zimowa wyprzedażDowolnaDowolna
Letnia wyprzedażDowolnaDowolna
Jesienna wyprzedażDowolnaDowolna
Wiosenna wyprzedażDowolnaDowolna
RamadanDowolnaDowolna
Id al-FitrDowolnaDowolna
Id al-AdhaDowolnaDowolna
Okazje specjalne w rozszerzeniu promocji

Automatyczne rozszerzenia reklam

Rozszerzenia automatyczne (znane również jako „dynamiczne”) są mogą być dobrą alternatywą dla manualnie skonfigurowanych rozszerzeń. Przede wszystkim pozwalają uzupełnić obszary, których nie pokryliśmy ręcznie (coś na wzór reklamy dynamicznej), a także oszczędzają czas.

Rozszerzeń dynamicznych nie można edytować. Algorytm Google Ads może je tworzyć automatycznie, korzystając z informacji ze stron docelowych, ustawień na koncie, danych historycznych oraz innych sygnałów. Aby włączyć lub wyłączyć te poszczególne automatyczne rozszerzenia reklam, musisz kliknąć „Rozszerzenia automatyczne” u dołu głównej strony rozszerzeń. Stamtąd zobaczysz trzy kropki w prawym górnym rogu, które poprowadzą Cię do pozycji „Ustawienia zaawansowane”. W tym widoku możesz włączyć lub wyłączyć poszczególne rozszerzenia automatyczne.

Lista wszystkich automatycznych rozszerzeń Google Ads:

  • Dynamiczne linki do podstron
  • Dynamiczne rozszerzenia objaśnień
  • Dynamiczne rozszerzenia informacji
  • Automatyczne rozszerzenia aplikacji
  • Automatyczne rozszerzenia lokalizacji
  • Dynamiczne rozszerzenia graficzne
  • Dłuższe nagłówki reklam
  • Oceny sprzedawcy

Zasadniczo Google Ads naliczy opłaty maksymalnie za 2 kliknięcia każdej reklamy i jej rozszerzeń w ramach wyświetlenia dla jednego zapytania od jednego użytkownika. Jeśli więc przy danym wyszukiwaniu użytkownik kliknie wiele razy w reklamę i rozszerzenia zostanie policzone to jako dwa kliknięcia. Kolejne będą bezpłatne. Wyjątkiem są tutaj kliknięcia w rozszerzenia z ocenami sprzedawców, za które nie są pobierane żadne opłaty.

Dynamiczne rozszerzenia linków do podstron

Dynamiczne rozszerzenia linków do podstron działają analogicznie do tych utworzonych manualnie. Aby je uruchomić na danym koncie musisz najpierw zaznaczyć tą opcję w ustawieniach rozszerzeń automatycznych. Warto obserwować, jakie rozszerzenia linków zostały utworzone przez Google Ads. Jeśli zawierają błędy lub kierują do podstron, których nie chcesz wyświetlać w reklamach możesz je usunąć. Rozszerzenia dynamiczne z linkami do podstron działają również w kampaniach video, o ile wybrany jest tu jeden z celów performancowych: sprzedaż, pozyskanie kontaktów czy ruch do witryny.

Dynamiczne rozszerzenia objaśnień

Dynamiczne rozszerzenia linków objaśnień to dodatkowe informacje w reklamach, które nie linkują do żadnej z podstron. Jeśli Google Ads znajdzie na twojej stronie (w tagach, nagłówkach, treści) istotne informacje, które mogą zwiększyć skuteczność reklam, dodaje je automatycznie do reklam w sieci wyszukiwania oraz video.

Dynamiczne rozszerzenia informacji

Dynamiczne rozszerzenia informacji w witrynie wzbogacają reklamy o dodatkowe informacje, cechy lub właściwości oferowanych produktów lub usług. Google Ads na podstawie analizy witryny może w nich umieszczać konkretne marki lub podkategorie. Jeśli system Google Ads uzna, że zwiększy to skuteczność reklamy wyświetli je nawet wtedy, gdy masz już ręcznie dodane rozszerzenia tego typu (o ile nie wyłączysz tej funkcji w zaawansowanych ustawieniach rozszerzeń dynamicznych).

Automatyczne rozszerzenia aplikacji

Automatyczne rozszerzenia aplikacji działają dosyć prosto. Jeśli Google Ads znajdzie powiazanie pomiędzy reklamowanymi witrynami, a aplikacjami w Google Play lub App Store, automatycznie doda ten typ rozszerzenia reklamy do kampanii.

Automatyczne rozszerzenia lokalizacji

Automatyczne rozszerzenia lokalizacji działają jak dodatkowa weryfikacja podczas której Google Ads dopasowuje Twoją firmę do utworzonych i istniejących już lokalizacji w Miejscach Google. Na tą funkcję trzeba mocno uważać, i zdecydowanie lepiej jest skorzystać z ręcznie utworzonych powiązań, jednocześnie wyłączając automatyczne powiazanie.

Dynamiczne rozszerzenia graficzne

Dynamiczne rozszerzenia graficzne mają za zadanie uzupełniać skonfigurowane przez Ciebie manualne rozszerzenia graficzne. Obecnie ważną zasadą jest to, że Google Ads zawsze priorytetowo traktuje grafiki dodane ręcznie. W przypadku dynamicznych rozszerzeń graficznych kreacje będą pobierane bezpośrednio ze wskazanych w kampanii stron docelowych – dobrze jest więc zadbać o ich dostępność, jakoś i odpowiednie opisy alternatywne (ALT). Każde kliknięcie w grafikę z rozszerzenia jest jednoznaczne z przejściem na stronę docelową i kosztem CPC.

Dłuższe nagłówki reklam

Dłuższe nagłówki reklam to mniej znane rozszerzenie automatyczne, która poprawia format reklam tekstowych, automatycznie przenosząc część linii tekstu do nagłówka i dodając widoczny adres URL pod nagłówkiem, jeśli to możliwe. Dłuższe nagłówki reklam mogą zawierać tekst zarówno z pierwszej, jak i drugiej linii tekstu.

Rozszerzenia z ocenami sprzedawców

Rozszerzenia z ocenami sprzedawców zawierają opinie od użytkowników i wyświetlają je za pomocą gwiazdek. W rozszerzeniu może pojawić się także liczba ocen, oraz inne informacje, np. o średnim czasie dostarczenia przesyłek. Oceny sprzedawców mogą pojawiać się w reklamach tekstowych, produktowych i oraz w bezpłatnych wynikach produktowych. Raportowanie skuteczności rozszerzenia z ocenami jest dostępne tylko w przypadku reklam tekstowych.

Musisz spełniać kilka kryteriów zanim oceny pojawią się w rozszerzeniach:

  • w ciągu ostatniego roku Google zebrało odpowiednią ilość opinii konsumenckich Google lub opinii od zewnętrznych zaufanych podmiotów
  • liczba potrzebnych opinii może się różnić w zależności od branży, ale w większości przypadków będzie to 100 opinii
  • musisz mieć potwierdzoną weryfikację opinii i witryny (przez Google lub przez zewnętrznego partnera)

Jak sprawdzić, czy witryna jest objęta programem ocen?

Wystarczy przejść pod adres: https://www.google.com/shopping/ratings/account/lookup?q={adres_www_witryny} wpisując na końcu adres URL sprawdzanej witryny.

Skąd biorą się dane do opinii?

Obecnie są trzy główne źródła:

  • Opinie konsumenckie Google, dostępne bezpłatnie w ramach konta Merchant Center
  • Zagregowane dane z przeprowadzonych badań zakupowych w Google
  • Opinie o zakupach bezpośrednio z witryny, w połączeniu z autoryzowanym partnerem Google, obecna lista partnerów to:
  • Ausgezeichnet.org
  • Bazaarvoice
  • Bizrate Insights
  • eKomi
  • Feedaty
  • Feedback Company
  • Feefo
  • Hardware.info
  • Heureka.cz
  • KiyOh
  • Klantenvertellen
  • Poulpeo
  • PowerReviews
  • ProductReview.com.au
  • RA Trustvox
  • Reco.se
  • Reputation.com
  • ResellerRatings
  • Reviews.io
  • Reevoo
  • Shopper Approved
  • ShopVote.de
  • ShopAuskunft
  • Sitejabber
  • Stamped.io
  • Trusted Shops
  • TrustPilot
  • Verified Reviews
  • Yotpo

Tomasz Starzyński
Tomasz Starzyński

Buduję strategie digitalowe, piszę, wykładam i analizuję. Doradzam pod kątem biznesowym, tak aby digital marketing był skuteczny, przejrzysty i jakościowy.